Image Slider

ANGUS & JULIA STONE

sreda, 21. november 2012

Angus & Julia Stone sta odlična glasbenika iz Avstralije, natančneje iz severne obale Sydnya. Glavni vokalist Angus in beck vokalistka Julia sta začela glasbeno pot leta 2005 v žanru Acoustic / Alternative / Folk. Izdala sta 4 albume: Chocolates and Cigarettes, Heart Full of Wine, prvenec  A Book Like This in Down the Way. Njuna dela dosegajo visoka priznanja:  Singel "Private Lawns" je bil singel tedna na BBC radiju. Septembra 2011 je bil njun singel "Love Will Take You"  napovedan kot druga pesem za film  Twilight Saga.  Njun bend pa je bil izbran izmed top desetih finalistov na MTV-ju Iggy`s za "Best New Band in the World!". Po kar nekaj letih skupnega delovanja sta brat in sestra ubrala solo kariero.  Angus je pred kratkim izdal album z naslovom Broken Brights, na katerem lahko slišite odličnih trinajst pesmi.


MUSTACHE T-SHIRT

nedelja, 18. november 2012

Prišel je november in z njim tudi Movember, mesec, ko si moški množično pustijo rasti brke z namenom zbiranja sredstev in  ozaveščanja o moških zdravstvenih težavah, predvsem raka na prostati in na modih.

Če pa si moški novembra ravno ne pustijo rasti brkov, pa si vsaj nadenejo značko z  narisanimi brki.  Ta simbol je v zadnjih letih preplavil modno industrijo in tako ga lahko najdemo v obliki ogrlic, prstanov, na majicah itd. (seznam je namreč neskončno dolg).

Je pa to sicer eden od ikoničnih simbolov hipster subkulture. Brki namreč predstavljajo brezhibno urejenega posameznika, kakršnega zapoveduje družba.  Tako so brki ironični znak sicer neurejenega videza hipsterja, ki si ga nadene kot posmeh vsem tistim, ki se brezglavo držijo modnih smernic.
Ironično pa je, da so sedaj ravno brki ta modna smernica, ki so jo ljudje povzeli in se prodaja na vse možne načine in so ravno v protislovju s prvotnim namenom hipsterjev.

Meni je bil ta simbol brkov že od nekdaj všeč, zato se nisem ozirala na pomene simbola brkov, ko sem si izdelala tole majčko. Doma sem imela tole enobarvno majico, ki sem jo želela popestriti. Tako sem na internetu poiskala sliko z brki, jo natisnila, brke izrezala ven, da sem dobila šablono, potem pa samo pobarvala majico s srebrno barvo za tekstil.

GLASBA

sreda, 14. november 2012

V tej rubriki bom objavljal predstavitve glasbenikov, mogoče malo manj znane a vendar vrhunske po moji presoji in po presoji nekaterih revij.  Na vsake toliko časa bo tudi predstavitev   kakšnega cd-ja znanih avtorjev,  kar bo spadalo pod tekoče dogajanje.
 
Sem mnenja, da je danes ogromno dobre glasbe, tako na domači sceni kot na tuji. Časi za številne glasbenike pa so malo manj prijazni, saj današnja družba posega po drugačnih zvrsteh glasbe. Namen te rubrike ni samo v poznavanju glasbe ampak tudi v » supportu « glasbenikov zato hvala, če pritisnete na kakšno video povezavo ali kako drugače prispevate k »supportu«.


" You are the music while the music lasts. "

Se čitamo!

UVOD V PALEO

sobota, 10. november 2012

Do paleo koncepta sem prišla po naključju. Zaradi zdravstvenih težav sem razmišljala o svoji prehrani, vendar nisem mogla ugotoviti, kaj je tisto, kar mi ne ustreza, dokler nisem prišla do podatka, da naj bi bila tretjina prebivalstva občutljiva na gluten, pri čemer velika večina tega sploh ne ve. Ob brskanju za gluten-free recepti sem prišla do paleo navdušencev in paleo blogov.

Paleo jedec iz prehrane izloči žitarice, stročnice (tudi sojo), industrijsko predelana živila, sladkor, bel krompir, rastlinska olja, alkohol, nekateri pa tudi mlečne izdelke.

Kaj torej jé?

Živalske proteine, zelenjavo, sadje in naravne vire maščob.

Paleo privrženec pozornosti ne posveča samo hrani, temveč tudi ostalim dejavnikom, ki pomembno vplivajo na njegovo hormonsko ravnovesje (spanju, rekreaciji, kemikalijam, ki jih vnaša v telo, izvoru hrane…). Pri sestavi jedilnika je pomembno razmerje hranil (jaz se držim pravila 30% beljakovin, 30% ogljikovih hidratov in 30% maščob, 10 % pa ostane za odklone). 

Za tiste, ki bi želeli tudi sami začeti, pa ne veste kako, predlagam 4 korake.

KAKO ZAČETI S PALEO PREHRANO V 4 KORAKIH:

1.      Odločitev. Najprej se je potrebno o osnovah paleo koncepta podučiti, ko imaš dovolj informacij, se lažje odločiš. Pojdi v knjižnico in si sposodi knjigo Paleorecept Robba Wolfa, ki je edina paleo knjiga, prevedena v slovenščino. Če si vešč angleščine, je na voljo morje paleo blogov, vendar pa zna ravno v tem biti problem, saj je informacij lahko hitro preveč, če niso strukturirane, pa se človek začne vrteti v krogu in sploh ne ve, kje in kako začeti. Priporočamo dva paleo spletna priročnika za začetnike (v angleščini). Več o tem tu.

2.     Šoping.  Sedaj, ko si se odločil, da boš 30 dni svojega življenja posvetil paleo poskusu, moraš pospraviti shrambo in iti po nakupih za paleo živili. Dejstvo je, da pri paleo prehrani odpade večina prigrizkov, ki smo jih sicer vajeni in je pri roki potrebno imeti osnovne sestavine, že pripravljene obroke v hladilniku in zamrzovalniku, saj se nam včasih res ne ljubi kuhati, iti v trgovino, ali pa pridemo sestradani domov in pojemo kar pač imamo. Spodaj je moj nakupovalni listek osnovnih živil.

3.       Kuhanje. Dejstvo je, da je pri paleo prehrani treba kuhati. Še bolje – kuhati vnaprej. Zato predlagam, da si vnaprej pripraviš nekaj paleo obrokov. Receptov je na spletu dovolj, problem je, ker pogosto vsebujejo sestavine, ki jih je pri nas težko najti, ali pa so sestavine enostavno predrage. Na Retrospektivi bodo redno objavljeni preizkušeni paleo recepti.

4.       Začetek. Na začetku ne kompliciraj, ne otežuj si življenja s tekanjem po trgovinah za mesom in jajcami pašne reje, eko sadjem in zelenjavo, bio kokosovim oljem, ker se ti bo vse skupaj zdelo pretežko še preden boš začel. Začni z živili, ki jih najdeš v vsaki bolje založeni trgovini. Pazi, da bodo jedilniki raznovrstni, posebno če si na določena živila preobčutljiv, ali pa sumiš, da si. Za začetek v ničemer ne pretiravaj, omeji porabo jajc na cca. 6 na teden (vendar zgolj zato, ker so jajca pogost alergen, načeloma števila ni potrebno omejiti).

BIO 23 LJUBLJANA - BIENALE OBLIKOVANJA

torek, 6. november 2012

Že en mesec gledam po Ljubljani in tudi Novem mestu plakate za Bio23 Ljubljana - bienale oblikovanja in do danes nisem našla časa, da bi šla razstavo pogledat. Bienale oblikovanja prireja Muzej za arhitekturo in oblikovanje in do zdaj sploh nisem vedela, da sem od doma (s kolesom) v petih minutah tam in da se že več let sprehajam mimo njega.
Dan je bil deževen in temačen (kot je tudi videti na fotografijah), skozi okna graščine pa smo lahko opazovali  Ljubljanico, katera je trenutno, zaradi obilnih padavin, prav zastrašujoča.
Zato sem se raje osredotočila na izvirne, nenavadne in zanimive ideje ustvarjalcev, predstavljenih na tem bienalu.
V spominu mi bodo ostali predvsem pralni stroj Seesaw (slika 1), ki je oblikovan kot gugalnica in združuje delo in zabavo, plavalna očala, narejena iz ribjih lusk (baje ribiška industrija zavrže na tone ribjih lusk) oblikovalca Erika de Laurensa (slika 2), Kolektiva dela, proizvodni proces, ki izdeluje košaro (vendar le pod pogojem, da ga nekdo opazuje) (slika 3), Gravity Stool s svojo edinstveno obliko (zaradi interakcije med silo teže in magnetizmom) (slika 4) in pa slovenski projekt Čakalnica, ki bi pregnal dolgočasje, medtem ko čakamo pri zdravniku, na železniški postaji ipd. (slika 5).


Seveda je razstavljenih še kup drugih zanimivih del, ki pa si jih do 11. novembra lahko ogledati tudi sami (vstopnina za študente je 3 eure).

MISEL DNEVA

ponedeljek, 5. november 2012

THE CRANBERRIES, 28.10.2012, PADOVA

sobota, 3. november 2012
»This is your life, this is your moment.«


V nedeljo popoldne, ko je zapadel prvi sneg in je bila Ljubljana v znamenju maratona, smo se odpravili na koncert ameriške skupine The Cranberries, ki je bil v mali dvorani Palafabris v Padovi. Naj poudarim, da je bila dvorana majhna, za okoli 4000 ljudi. Ampak perfektna. Brez problema smo bili v prvih vrstah, tudi zvok je bil dober in vsak od obiskovalcev je videl, kaj se dogaja na odru.
In smo imeli kaj videti, saj je (sedaj blond)  Dolores nekaj posebnega, njeni gibi pa edinstveni.  Izžareva veliko pozitivne energije. In je je po celem odru dosti. S pogledom se kar ne moreš odlepiti od nje, saj da svoj pečat vsakemu komadu in tega na cdju pač ne dobiš.
Že na začetku so fantje in dve dekleti (pevka in klaviaturistka) ogreli dvorano, saj so koncert začeli s starimi uspešnicami  kot so Animal Instinct, Just my imagination itd. Odigrali so kar 26 komadov in sama sem bila nad izbiro zadovoljna. Slišali smo vse največje hite in pa tudi nekaj pesmi iz nove plate, ki pa so jih lepo prepletali s starimi. 
Koncert se mi je zdel precej intimen. Dolores se je pogovarjala z ljudmi iz prve vrste, na prošnjo publike so celo zaigrali dodatni komad Promise (so sprejemali glasbene želje). Na oder je iz prvih vrst dobila vrtnice, pa plakate in celo italijansko zastavo.
Na žalost dvorana ni bila razprodana in je večina ljudi prišla bolj pogledat skupino, kot pa da bi bili dejanski  feni. Vsaj takšen vtis sem dobila, ko sem se med koncertom ozirala okoli.  Pogrešala sem tisto energijo, mogoče celo evforijo publike.
 Cena karte je bila 34eur, kar se mi zdi za tak bend relativno malo. Je pa res, da smo verjetno le Slovenci vajeni tako visokih cen koncertov (ponavadi okoli 100 eur), saj lep delež dobi tudi organizator prevozov. Kaj moremo, v Slovenijo pač veliki bendi ne zahajajo.

O organizaciji koncerta pa tako: 
* Italijani niso ravno točni. Odprtje vrat koncertne dvorane smo, na dežju in mrazu, brez dežnikov (ker naj bi jih na vhodu vzeli, čeprav ni potem nihče pregledoval osebnih stvari) dočakali ob pol osmih, čeprav naj bi jih odprli ob pol sedmih. Zamuda seveda ni tako gromozanska, ampak vsakih 5 min več v takšen vremenu je preveč. Se je pa koncert začel točno ob uri, kar je pohvalno. Tako smo že ob pol polnoči bili na busu in se peljali proti Sloveniji.
* Vodo so ti odprli in ti vzeli zamašek (verjetno iz varnostnih razlogov), kar je dokaj nepraktično, saj je ne moreš zapreti in je dati v torbo, tako da si med koncertom pač žejen.

Drugače pa ja, ti koncerti vedno tako hitro minejo. Jaz sem imela karto že aprila (hvala prijateljem za darilo), saj naj bi bil koncert že konec junija, pa je bila celotna turneja prestavljena na jesen. Torej, čakaš koncert dolgo, potem pride ta veseli dan. Štartaš ob 2h iz Lj, se voziš 4 ure, da prispeš do prizorišča, pa potem še dobre 3 ure, da se koncert začne. Koncert pa traja 2 uri in to res prehitro mine. Ampak je pa vredno čakati.

P.s.: Žal nimam nobenih svojih slikic in videoposnetkov. Sem pa nekaj utrinkov našla na internetu (čeprav me je prav presenetilo, koliko časa sem porabila, da sem kaj našla).