Image Slider

NOČ ČAROVNIC IN REZANJE BUČ

petek, 31. oktober 2014

Noč čarovnic je, kot sem ravnokar slišala na radijskih valovih, star keltski običaj. To je bil najpomembnejši keltski praznik, ki je označeval konec starega leta in prihod novega.  Kelti so verjeli, da se na ta dan meje med živimi in mrtvimi razdrejo. Da pa bi pregnali zle duhove so si nadeli maske, na okna so postavljali prižgane sveče in izrezljane buče.


Kot veleva tradicija, smo se tudi letos lotili rezanja buč. Sama sem preizkusila novo tehniko - okrasitev buč s pomočjo bormašine:), kar sem nekaj let nazaj videla na Pinterestu. Takšne buče niso strašne in verjetno ne bi pregnale zlih duhov, so pa zato estetsko privlačne in lepa popestritev jesenske namizne dekoracije.

SEZNAM PALEO RECEPTOV

sreda, 29. oktober 2014

Pripravili smo pregleden seznam naših paleo objav, da se boste lažje znašli:

SLADKI RECEPTI:

Avokadov puding
Chia puding
Jagodni namaz s chia semeni
Mini jagodne tortice
Bananin kruh
Bučkin kolač s čokolado
Bučkin biskvit z luknjami in čokoladnim pudingom
Bučna rolada
Elanin kruh
Energijske ploščice iz oreščkov
Rožmarinov kolač iz buč brez jajc
Tortica iz mikrovalovne pečice
Cupcakes: vanilijevi&jagodni kolački
Torta z zamrznjeno kremo
Tiramisu
Sladoled
Vroča čokolada v kockah
Kokosove kremne rezine
Kokosovi hlebčki
Kokosove kroglice
Kokosova strjenka
Češnjev kolač
Češnjeva pita
Čokoladni mousse iz samo dveh sestavin
Čokoladno mandljevo maslo
Krofi
Potica
Lešnikovi piškoti
Palačinke
Pita iz sladkega krompirja (brez jajc)
Nov recept za palačinke in tapiokina moka
Brezglutenske palačinke
Jabolčna marmelada
Jabolčni zavitek
Frape
Fudge
Custard - krema
Mafini z bučkami


OSTALI RECEPTI:

Domača mandljeva moka in zakaj namakati semena ter oreške
Njoki (dva recepta, brez jajc)
Lazanja
Domača mast in ocvirki
Brstični ohrovt iz pečice
Bučkina juha
Bučkini zavitki z mletim mesom, mascarponejem in špinačo
Bučkini špageti s svežo baziliko
Tortilje (z mandljevo moko), tortilje (s tapiokino moko)
Pica s tunino
Pica iz banan za kuhanje
Piščanec s karijem (curryem)
Piščanec s pršutom
Polnjeni jajčevci in bučkini špageti
Svinjska ribica v hrenovi omaki
Šparglji - beluši
Kombucha (kombuča)
Jajčna solata
Enostavna solata s cvetačnim rižem
Cvetačni pire
Cvetačni riž
Cvetačno testo za pico
Prečiščeno maslo - ghee
Meatza
Mesne kroglice z jetrcami
Losos z avokadom & pečen sladki krompir
Mandljevo maslo
Narastek iz buče in mletega mesa
100% kremni kokos
Ocvrte bučke
Ploščat kruh in piščančji kari z bučo
Ploščat kruh iz tapiokine moke s česnom in origanom
Pečen sladki krompir s sirom

JEDILNIKI

Tedenski paleo jedilnik
Novoletni paleo jedilnik
Božična paleo večerja
Moji obroki


PALEO INFORMACIJE

Uvod v paleo
Moja paleo izkušnja: nasveti za začetnike
Moja paleo izkušnja, 1. teden
Moja paleo izkušnja, 2. teden
Moja paleo izkušnja, 3. teden
Moja paleo izkušnja, 4. teden
Moja paleo izkušnja, 12. teden
Moja paleo izkušnja: štiri leta kasneje
Paleo intervju - Marko Roblek, bosonogi maratonec, paleo navdušenec in minimalist
Paleovember 2013
Paleovember 2013 - odgovori na vprašanja (pivo, jetra, žolč, mleko, kruh in ostalo)
Paleovember 2014 (za začetnike)
Paleo za začetnike (2 brezplačna priročnika)
Paleo izziv: kampiranja in potovanja
Sladkor in ogljikovi hidrati: I. del
Sladkor in ogljikovi hidrati - II. del
21 dni brez sladkorja oz. kako privarčevati 20 EUR
21 dni brez sladkorja: prvi teden
21 dni brez sladkorja: drugi teden
Ali je krompir paleo?
Kaj pa če gluten ni kriv?
Kokosova voda&malabsorpcija fruktoze
Priporočamo: Mastna laž na Valu 202
Holesterol in srčno-žilne bolezni (Dokumentarec Statin Nation)
Ali je zmernost res najlepša čednost?
Živila, ki nas grejejo oz. kaj jesti pozimi?
Hujšanje
Sindrom policističnih jajčnikov (PCOS Unlocked: The Manual by Stefani Ruper)
Proti prehladu

PALEOVEMBER 2014 (ZA ZAČETNIKE)

četrtek, 23. oktober 2014
Se že pripravljate na Paleovember 2014? Še teden dni imamo na razpolago, da pospravimo oz. skrijemo zaloge, ki nas bodo vabile, mamile in klicale v prvih dneh 30-dnevnega paleo izziva. No, ni nujno, da bodo prvi dnevi težki, včasih je tudi obratno in je prvih 14 dni, ko imamo voljo, motivacijo in smo še zagnani, najlažje in šele v drugi polovici meseca ugotovimo, kako znamo biti iznajdljivi pri iskanju priboljškov (sadje - predvsem suho kar naenkrat postane prava poslastica, sladico pa znamo pripraviti iz korenja, sladkega krompirja, cimeta in medu:)). Tako kot velja za vsak projekt, kar sprememba prehranjevanja je, zahteva paleomesec predpripravo in načrt vsaj za prvih nekaj dni (beri: nakup ustreznih živil in pospravljanje manj ustreznih). Da pa bo vse potekalo gladko in da se bomo lahko tudi miselno pripravili na spremembe, sem pripravila nekaj odgovorov na pogosta vprašanja. Sicer se vam jih bo gotovo veliko zastavilo, ko boste s Paleovembrom začeli. Gotovo boste odgovore lahko našli in zastavili na FB pri Paleovembru, lahko pa jih zastavite tudi nam (na blogu ali FB). Našli me boste tudi na Instagramu (@spelazoom). Preberite si tudi kaj smo o Paleovembru povedali v lanskem letu in odgovore na lanskoletna vprašanja.


Sicer boste o paleu lahko veliko informacij našli na spletu, vendar pa se paleo dieta nenehno razvija, dopolnjuje, spreminja in je postala tako razvejana, da enotni pojem, kaj paleo dieta sploh je, več ne obstaja. Ravno zato, ker je danes mogoče najti ogromno informacij o paleo dieti, ki jim je težko ves čas slediti, se danes ponovno posvečamo paleo začetnikom. (Paleo začetnikom smo že posvetili naslednji objavi: Uvod v paleo in Moja paleo izkušnja.) Na koncu vas čaka poslastica - seznam pripomočkov in sestavin za uspešno peko paleo sladic. 

Vprašanja:

1. Kaj je paleo?
2. Čemu se moram odpovedati?
3. Kako naj začnem?
4. Kako naj nadaljujem?
5. Kaj pa paleo sladice?

1. Kaj je paleo?


Preprosto povedano je to življenjskih slog, ki se osredotoča na način prehranjevanja, pri katerem uživamo manj industrijsko predelanih živil in več prave hrane. Take, ki zraste iz zemlje, na drevesih, pride iz morja ali s pašnika. Vključuje živila, ki so bogata s hranili s ciljem preprečevati in zdraviti bolezni ter voditi k zdravju. Zgleduje se po prednikih, ki so bili lovci in nabiralci, vendar pa se nenehno povezje z modernimi zdravstvenimi dognanji. Izogiba se hrani, ki slabi presnovo, preprečuje absorbcijo hranil in pospešuje vnetja v telesu. Hrana je le del palea. Zelo se poudarja kvaliteten in zadosten spanec, rekreacija, uravnavanje stresa, zadostno izpostavljenost soncu, stik z naravo, zavestno omejevanje uporabe novodobnih tehnoloških naprav (pametni telefoni, računalniki, tablice...) in socialnih omrežij ter povezanost z našim "plemenom".

2. Čemu se moram odpovedati?


Žitaricam (predvsem tistim, ki vsebujejo gluten: pšenica, ječmen, pira, rž...), stročnicam, mlečnim izdelkom, predelanim živilom, določenim sladilom, določenim (rastlinskim) maščobam in alkoholu. Naj vas potolažim, da ni tako hudo kot se sliši. Za začetek seznam paleo živil dobite pri Robleku, kasneje pa si ga boste prilagodili (več o tem v nadaljevanju). Ne skrbite, na seznamu priporočljivih živil je obilica izbire: meso, ribe in druga morska hrana, jajca, zdrave maščobe, zelenjava, sadje, oreščki in semena... Čeprav se sprva morda sliši kot da je izbira izjemno omejena, pa človeška domišljija ne pozna meja. Na spletu boste našli nešteto paleo receptov, marsičesa pa se boste domislili tudi sami. 

Čeprav boste pri predstavitvah palea največkrat srečali ravno opredeljavanje katera živila so ok in katera ne, pa menim, da se je težje kot hrani odpovedati svojim navadam. Če pogosto jeste zunaj in ne kuhate, bo ravno to za vas največja sprememba. Čeravno lahko z menija izberete ustrezna živila, pa ne morete vplivati na kvaliteto maščob in izbiro dodatkov, ki jih bodo pri pripravi uporabili, na kvaliteto živil in postopek priprave. Če nimate možnosti sprotnega kuhanja obrokov, vam bo najlažje, če jih boste vsaj deloma pripravili vnaprej, kmalu pa se boste tudi naučili kateri recepti so najhitrejši. 

3. Kako naj začnem?


Na spletu je poplava informacij, tako da lahko veliko uporabnih informacij najdete ravno tu, vendar pa se mi še vedno zdi, da je najlažje začeti v knjižnici ali knjigarni. V slovenščini boste našli knjigi Paleorecept in Praktični paleo (knjiga Praktični paleo bolje predstavi kako se palea lotiti, medtem ko je knjiga Paleorecept za tiste, ki ste imeli v šoli radi biologijo). Priporočljive korake smo začrtali tu. Ko boste prebrali eno izmed omenjenih knjig ali obe, se boste zadeve znali lotiti. Poskusite na paleo gledati z vidika dolgoročne investicije vase in se ne obremenjujte z malenkostmi ter si s tem otežujte življenja.

4. Kako naj nadaljujem?


Vnaprej se pripravite na situacije, ko vas bo življenje dohitelo in vas bo zamikalo pustili vse skupaj, ker trenutno pa res nimate časa in volje, da bi zdravo živeli, boste raje takrat, ko bo čas. Najboljša strategija je vnaprejšnja priprava obrokov, vendar se včasih zgodi, da tudi za to ni časa. Za te primere si oblikujte absolutna in relativna pravila. Moje absolutno pravilo je, da nikoli namenoma ne pojem ničesar kar vsebuje gluten. Relativna pravila pa so bolj fleksibilna, npr. glede uživanja alkohola, industrijsko predelane hrane, mlečnih izdelkov ipd. Tudi sicer raziščite možnosti glede živil, ki niso striktno paleo (npr. mlečne maščobe: smetana, kisla smetana, domači jogurti, maslo, siri - nekateri jih dobro prenašajo in vključujejo v svoje obroke). 

Ni nujno, da je paleo low-carb. Sicer je za paleo značilno, da vsebuje občutno manj ogljikovih hidratov kot ga standardna prehrana. Tudi škrobna živila (buče, gomoljna zelenjava, korenovke) so del palea in na vas je, da se, glede na svoje cilje, odločite v kakšni količini jih boste uživali (pomoč najdete tu). Če boste jedli premalo ogljikovih hidratov boste to kmalu občutili kot padec energije in utrujenost ter želja po sladkem. V takih primerih povečajte vnos ogljikovih hidratov.

Tudi riž in krompir se vse pogosteje znajdeta na krožnikih paleo jedcev, za razloge poglejte tu, pod safe starches o tem ali je krompir paleo pa smo pisali tudi mi

Po začetnem uvajanju v paleo je predvsem pomembno, da si ga prilagodite (paleo je drugačen za otroke/ostarele, tiste, ki želijo shujšati in tiste, ki se želijo zrediti, športnike, ženske/moške, zdrave/z zdravstvenimi omejitvami, doječe ali noseče matere...). Na tem mestu ne moremo iti v širšo razpravo ali navajati veliko literature; v branje vam priporočam kratek članek z naslovom Food fascism and the 80/20 rule, ki najbolje povzame vse zgoraj omenjeno.

5. Kaj pa paleo sladice?


Predvsem na začetku vam lahko pomagajo pri prehodu na nov prehranjevalni režim in vam dajo občutek, da niste prikrajšani. Sčasoma bo ta želja zbledela in jih boste pripravljali redkeje oz. za posebne priložnosti. Nekateri morda sladic ne pogrešajo. Če te sreče ne boste imeli:) se vam bo sprva pogosto dogajalo, da boste ob prebiranju receptov ugotavljali, da vam vedno manjka kakšna sestavina po katero ne morete k najboljšemu sosedu, saj je tam nimajo. Glede kuhinjskih pripomočkov so nepogrešljivi: sekljalnik, palični mešalnik, mlinček za kavo (imeli ga boste za pripravo moke), ročni mešalnik, nepogrešljiv je tudi majhen pekač, mer 20x20 cm in pa merilne skodelice, saj je veliko receptov ameriških in sestavine niso zapisane v gramih (cups lahko kupite na eBayu ali pa tu). Spodaj boste našli seznam sestavin, s pomočjo katerih boste lahko pripravili veliko paleo sladic, pri nekaterih je pripisano kje jih kupujemo:

pogoste sestavine:
  • javorjev sirup (DM)
  • fino mleta kokosova moka (Ajdovo zrno, Kalček, Biosvet, imeli so jo tudi v Hoferju ali splet)
  • navadna kokosova moka
  • mandljeva moka (kupimo mandlje trgovskih znamk, ki so označeni z bio)
  • kokosov sladkor (v trgovinah z zdravo prehrano, tudi v DM, Müller, Biosvet, preko spleta)
  • tapiokina moka (Mercator, cenejša je v Kitajskem vrtu)
  • vanilijev ekstrakt
  • kokosovo olje (mi kupimo kjer je v akciji, glejte oznake: deviško, hladno stisnjeno, nehidrogenirano)
  • jabolčni kis
  • kokosovo mleko (mi kupimo Aroy D v Kitajskem vrtu, ker imajo količinski popust, sicer ga imajo tudi v pločevinkah v DM, Müllerju, Biosvet, glejte oznake, naj ne vsebuje dodatkov: ksantan gumi, stabilizatorjev in emulgatorjev)
  • cimet
  • klinčki
  • muškatni orešček
  • ingver v prahu
  • med (mi kupimo pri čebelarju, surovega - ne sme biti segrevan nad 40°C)
  • datlji (izkoščičeni, najcenejši so v večjih Mercator centrih)
  • temna čokolada
  • kakav
  • soda bikarbona
  • vinski kamen (DM)
  • želatina (na trgovskih policah je neznanega izvora, boljša je ta)
manj pogoste sestavine, vendar priporočljive:

PALEO TORTICA IZ MIKROVALOVNE PEČICE

ponedeljek, 20. oktober 2014
Če želite narediti vtis na goste s paleo sladico, pa vam primanjkuje časa, ali pa ste prišli domov iz službe utrujeni, pa si zaželite nekaj sladkega, nekaj takega, kar vam ne bo vzelo preveč časa in energije za pripravo, je ta sladica idealna za vas.
Za pripravo te sladice ni potrebno vključiti pečice, dovolj je, da zmes iz kakava, kokosove moke, mleka in olja s koščki čokolade postavimo v mikrovalovno pečico za dve minuti. Tako priprava sladice vzame le dobrih 5 minut časa, sladico pa lahko postrežemo še toplo, ko je čokolada še tekoča. Sama jo najraje postrežem s paleo sladoledom in rozini, ki jih pred postrežbo namočim v rum. 
  

Potrebujemo:
2 žlici kokosove moke
2 žlici kakava
1/4 žličke sode bikarbone
6 žlic kokosovega (ali navadnega) mleka
1 žlica kokosovega olja
1 žlica medu
1 žlička vanilijevega ekstrakta
1 jajce
25 g  temne čokolade

Priloga
2 žlici rozin, ki jih namočimo v rum (2 žlici ruma, rum segrejemo, da je mlačen)

Jajce in med penasto umešamo. Dodamo tekoče kokosovo olje, vanilijev ekstrakt in kokosovo mleko. Posebej zmešamo kakav, kokosovo moko in sodo bikarbono. Suhe sestavine presejemo in postopoma vmešamo v tekočo zmes. Temno čokolado nasekljamo na koščke in jo vmešamo v biskvitno maso. Zmes nato vlijemo v skodelice (npr. v 2 kavni skodelici) ali v dva remekina. Postavimo v mikrovalovno pečico za dve minuti. Postrežemo z rozini in paleo sladoledom.

LOMO FOTOGRAFIJE #27

četrtek, 16. oktober 2014




MISEL DNEVA

torek, 14. oktober 2014


BARVANJE LAS S KANO - 2. del

petek, 10. oktober 2014

O barvanju las s kano sem že pisala tu, kjer sem omenila, da sem večkrat preizkusila Lushevo kano. Glede na to, da sem že napisala, da Lusheva kana ni optimalna, o čemer bo več govora v nadaljevanju, pa bi se danes posvetila predvsem temu, kaj je pomembno pri izbiri in kupovanju kane, želim pa predstaviti tudi ostale naravne barve (poleg kane obstajajo tudi druge naravne barve za lase; indigo, sena, amla). Na trgovskih policah je namreč veliko izdelkov, ki so označeni kot kana, čeprav vsebujejo dodane kemikalije in konzervanse, ki naredijo več škode kot koristi. Prav tako je zmota, da obstaja paleta različnih odtenkov kan, saj različne barve kane ne obstajajo, to so le oznake trgovcev, gre pa za različne mešanice.

Če npr. pogledate sestavine pri Lushevih kanah, boste videli, da je pri odtenkih Marron, Noir in Brun dodan še indigo, ki pa ni kana, je pa naravno barvilo oz. pigment. Z uporabo drugih naravnih pigmentov, ki jih kani primešamo ali pa jih samostojno uporabimo (npr. sena), dobimo različne odtenke, saj si verjetno ne želimo vsi značilnega oranžno rdečega odtenka, ki ga dobimo z uporabo kane. V zvezi z rdečim odtenkom pa je potrebno poudariti, da je dobljeni odtenek na vsakih laseh drugačen, saj se kana prilagodi pigmentu las posameznika, kar pusti unikaten rezultat. Prava kana deluje tudi proti bolečinam, glivicam in oteklinam, zdravi lasišče in krepi lase, ter jih ščiti pred UV žarki (pobarvajte se, preden greste na morje). Prekrije tudi sive lase. Njena posebnost je v tem, da prodre v las in ravno zaradi te lastnosti frizerji nad njo niso navdušeni - lase, ki so pobarvani s kano, je tvegano pobarvati s kemičnimi barvami, saj je novi odtenek nepredvidljiv.

Kana je rastlina, ki šele pri konstanti temperaturi 35°C prične v listih tvoriti pigment, ki se imenuje lawson. Količina tega pigmenta v listih je odvisna od sestave tal, klime in temperatur, zaradi česar pri slabših letinah manj kakovostnim kanam dodajajo kemične pigmente in kano "ponaredijo". Manj kakovostim kanam, ki imajo manj pigmenta torej dodajajo tudi kemične pigmente, zato moramo biti še bolj pazljivi, da izberemo res 100% kano. Ker je zmleta kana, kakršno kupimo v trgovini, izredno občutljiva na vročino, svetlobo in vlago, se ji pogosto dodaja konzervanse v obliki kovinskih soli, ki pa se vpijejo v lase in če se hočemo nato pobarvati s sintetičnimi barvami, peroksid v teh barvah reagira na kovinske snovi v laseh in dobimo katastrofo kar se tiče odtenka, lasje pa se lahko tudi poškodujejo.

Kana oz. hena se uporablja tudi za body-art, za poslikavo telesa, za katerega se uporabi kana, ki je narejena iz vršičkov rastline, ti imajo največ pigmenta in so zelo fino mleti, kot puder. Ti začasni tatooji zdržijo do 3 tedne. Body art kakovost pomeni, da gre za kano najvišje kakovosti. Za kano za lase uporabijo liste kane, ki jih posušijo in zmeljejo v prah. Že po tem, kako fino mlet je ta prah, prepoznate kakovost kane, saj ne sme imeti grobih delcev, taka kana pa se tudi veliko lažje zmeša, nanese na lase, jih manj obteži in se lažje spere, kar pomeni manj packarije.

Barvilo v pravi kani potrebuje več ur, da se razvije in spusti barvo, saj se barvilo izloča pri 25°C, kar pomeni, da jo je potrebno pripraviti že 24 ur vnaprej, če v stanovanju nimamo zelo toplo. Poleg vode ji moramo dodati tudi kislino (limonin sok), za bolj globoko barvo. V naravno kano nikoli ne smemo vmešati vrele vode, saj se kanino barvilo začne razkrajati in se pigment uniči. Če imate suho lasišče, pa lahko dodate tudi malo olja (kakšno žličko), sicer pa že naravna kana vsebuje veliko eteričnih olj, kar jo naredi bolj mastno. Barve se meša v steklenih, keramičnih, ne pa kovinskih posodah, do gostote jogurta. Ko je kana zmešana, je pomembno, da jo pokrijemo s folijo oz. zapremo, da se ne izsuši. Če nam je ne uspe porabiti, jo lahko nekaj dni hranimo v hladilniku, lahko pa se mešanico tudi zamrzne. Če ne porabimo celotne vsebine vrečke, jo dobro zapremo in do naslednje uporabe hranimo v hladilniku. Najbolje da vam jo, na čiste in suhe lase, nanese nekdo drug, pri čemer naj uporablja rokavice, saj bo tako lahko kano nanesel kar s prsti ali pa s silikonsko spatulo, ki se običajno uporablja v kuhinji. Ko je kana na laseh, je tudi pomembno, da ne pustimo, da se na laseh posuši, ampak lase zavijemo v prozorno folijo in potrpimo 4 ure ter kano šele nato speremo. Prava barva se bo razvila v nadaljnjih 48 urah.

Prava naravna kana se pripravlja po zgornjem postopku, kar pomeni, da jo boste prepoznali že po tem, ko boste prebrali navodila. Prava kana je vedno v prahu (ne tekočina), dobro zaprta (v tujini jo lahko kupite na tržnici, na kilograme, te ne kupujte) in v navodilih boste zasledili, da je potrebno dodati kislino ter počakati vsaj 12 ur. Prav tako lahko pogledate, ali ima certifikat in kakšen. Ne sme vsebovati aditivov oz. ostalih sestavin. Med sestavinami naj bo navedena samo kana (Lawsonia inermis). Prah je zelenkaste barve, vendar pa bolj zelena kana še ni boljša kana, intenzivnost barve na kakovost nima vpliva, pomembno pa je, da ni sivkasta, saj to pomeni, da ji je že potekel rok uporabe.

OSTALE NARAVNE BARVE 

Kani se pogosto primešajo ostale naravne barve, tako da se lahko dobi različne odtenke, nekateri proizvajalci jih že sami zamešajo in nato prodajajo vse pod imenom kana, zaradi lažjega označevanja. Pogosto ji dodajajo kavo, kar pa ni potrebno. Najbolje je, da odtenke zamešamo sami, točnejša navodila o razmerjih za željeni odtenek boste našli v priročniku Kana, v tabeli na str. 48.

- INDIGO

je naravno barvilo, ki so ga včasih uporabljali za barvanje bombaža, npr. kavbojk in ga lahko uporabljamo tudi v kombinaciji s kano, da dobimo temnejše rjave odtenke las in črno barvo las (za npr. temno rjavo uporabimo 30% kane in 70% indiga). Označen je tudi kot črna kana, vendar ga samostojno ne moremo uporabljati (pri sivih laseh bi namreč z uporabo zgolj indiga dobili modre lase), saj se na lase veže v kombinaciji z lawsonom, ki je v kani, tako da gre skupaj s pigmentom kane v lase. Pripravi se drugače kot kana, saj se ga običajno zameša tik pred barvanjem in se ga pusti približno 10 minut, da malo potemni in začne izločati pigment, nato pa se mu doda kana (ki jo zamešamo že dan poprej). Mešanico je potrebno takoj porabiti in se je ne more več shranjevati v hladilniku. Za črno barvo las je potrebno lase najprej pobarvati s kano, jih oprati in posušiti, nato pa pobarvati še z indigom (opis postopka je na str. 35).

- AMLA

Če želimo kavno oz. čokoladno barvo las, dodamo žlico amle mešanici indiga in kane. Dobro deluje tudi proti izpadanju las. Lahko se jo uporabi tudi kot masko za lase, lahko pa se jo celo pije, saj krepi imunski sistem.

- SENA

Sena se lahko uporablja samostojno namesto kane in lasem doda zlati pigment, tako da je posebno primerna za lase, ki že imajo naravni zlati pigment, ki ga sena še okrepi (to so predvsem naravno svetlejši lasje), ne more pa las posvetliti. Lahko pa se uporablja tudi v kombinaciji s kano. Zameša se enako kot kana, z limono in vodo ter se jo pusti stati en dan na sobni temperaturi ter lase ovije s prozorno folijo za 4 ure. Dobra je za nego mastnega lasišča in se lahko uporablja kot maska za lase. Včasih jo imenujejo nevtralna kana. Tako kot pri kani lahko preostanek zmesi hranimo v hladilniku ali jo zamrznemo.

- HIBISKUSOVI CVETOVI

Tisti, ki želite še bolj intenzivno oranžno barvo las, kani dodajte hibiskusove cvetove.

Vsi, ki želite o kani in ostalih naravnih barvilih izvedeti še več, lahko preberete priročnik Catherine Cartwright-Jones, ki je preveden v slovenščino, kjer so tudi podrobna navodila ter fotografije kako kano zamešati. Informacije pa sem pridobila tudi na predavanju Sonje Velikanje.

100 g prave 100% kane v prahu (en zavitek) stane približno 15 eur, kar ni malo, vendar če jo primerjam z Lushevo, je to pravzaprav poceni, saj je v Lushevi dodanih še veliko drugih sestavin, ki naj bi negovale lase (npr. kakavovo maslo in kava), za kar pa ni potrebe (s tem prihranijo, saj na ta način porabijo manj kane, uporabniki pa imamo več težav s spiranjem las in čiščenjem kopalnice, kano je tudi težje nanašati, saj je preveč groba; v njihovih navodilih je tudi navedeno, da je kano potrebno preliti z vrelo vodo, kar pa je napačno, saj se s tem uničuje pigment), pri čemer lahko za krajše oz. ne preveč goste lase en paketek uporabimo za dvojno barvanje. Kupite jo lahko v trgovinah z zdravo prehrano in naravno kozmetiko, v komercialnih drogerijah je še nimajo, dobi pa se jo tudi prek spleta. Če ste v dvomu, ali gre za pravo kano, kontaktirajte uvoznika.

Kana je bila včasih zelo popularna, vendar pa so kvalitetne in naravne barve pri nas dosegljive šele zadnjih nekaj let. Tudi sama dolgo nisem našla 100% naravne kane, sedaj pa so že na voljo, ni pa jih  mogoče kupiti kjerkoli, so pa najboljša izbira. Ker so bile kane izpred desetletij slabe kakovosti, so imeli ljudje z njimi slabe izkušnje, saj so izsušile ali pa uničile lase, posebno če so lase kasneje barvali s sintetičnimi barvili, lahko pa so povzročile alergične reakcije, zato je kana prišla na slab glas. Še vedno pa ostaja tveganje pri uporabi kane, ki je v tem, da je težko natančno predvideti kakšen odtenek bomo dobili. Če se barvamo sami, pa se nam to lahko zgodi tudi s kemičnimi  barvami za lase ali pa celo pri frizerju.

PALEO NJOKI (dva recepta; brez jajc)

sreda, 8. oktober 2014


Prednost navadnih in paleo njokov je v tem, da so izredno hitro kuhani. Njoke damo kuhat v vrelo osoljeno vodo in ko priplavajo na vrh, so kuhani. Kuhanje traja le nekaj minut, testo pa lahko pripravimo že dan poprej. Zato so njoki idealni za hitra kosila, nekaj, kar v paleo svetu ni ravno pravilo, saj je ravno kuhanje tisto, ki ga težko umestimo v hitri vsakdanjik. Za osnovo vzamemo škrobno zelenjavo (sladki ali beli krompir, bučo ali drugo gomoljno zelenjavo), kateri običajno dodamo jajca in moko (npr. tapiokino, ki jim da značilni, žvečljivi okus). Najtežje je najti pravo razmerje med količino zelenjave in moke, saj je moke hitro preveč in so njoki preveč žvečljivi, če pa je damo premalo, se njoki razkuhajo in razpadejo. Glede uporabljene zelenjave imam jaz najraje kombinacijo buče in krompirja. Za današnja recepta pa tudi nismo uporabili jajc, saj so ta kar preveč pogosta sestavina paleo receptov, če upoštevamo dejstvo, da je med paleovci veliko takih, ki jajc ne smejo jesti. Ponujamo vam dva recepta; prvi je paleo, drugi pa je pogojno paleo in je za tiste, ki jeste bel krompir. Najlažje je njoke namreč pripraviti s kombinacijo navadnega krompirja in krompirjevega škroba (tega lahko kupite npr. v Kitajskem vrtu, porabi pa se ga zelo malo). Že zaradi lepe rumenkaste barve jaz dodam tudi kuhano bučo. Zdi se mi, da je z dodatkom buče tudi okus boljši. Glede tega, katero bučo uporabiti, imam jaz najraje zimske buče, ki so bolj blagega okusa (npr. masleno).

Vsekakor so njoki prostor za eksperimentiranje. Ko naredim maso, dam kuhat le nekaj "preizkusnih" njokov in jih nato poizkusim (ali so dovolj slani, dovolj/premalo žvečljivi, ali obdržijo obliko, ali se razkuhajo) in nato, če so preveč žvečljivi, dodam še malo buče oz. krompirja, če se razkuhajo pa dodam tapiokino moko ter seveda sol, če niso dovolj slani.

PALEO NJOKI
Potrebujemo:
175 g kuhane zimske buče
60 g fino mlete kokosove moke
150 g kuhanega (sladkega) krompirja
60 g tapiokine moke
sol

Postopek priprave je enostaven. Krompir in bučo skuhamo ter pretlačimo (jaz ju kar spasiram s paličnim mešalnikom), nato solimo in dodamo tapiokino moko ter fino mleto kokosovo moko, ki jo lahko kupite v trgovinah z zdravo prehrano in ni ista kot običajna kokosovova moka. Vse sestavine dobro premešamo, nato pa oblikujemo njoke. Tradicionalno to lahko storite tako, da naredite daljši svaljek, ki ga nato narežete na manjše koščke, meni ljubši način oblikovanja pa je tak, da s čajno žličko zajamem nekaj mase, ki jo nato povaljam med dlanmi in oblikujem kroglice. Kot sem že napisala zgoraj, pa preden vse kroglice oblikujem, naredim nekaj pozikusnih, ki jih skuham, da ugotovim, ali je potrebno še kaj dodati. Ponavadi maso hranim v hladilniku in jo uporabim naslednji dan. Kot je tudi že omenjeno, damo njoke kuhat v vrelo slano vodo in jih kuhamo dokler ne priplavajo na površje.

NJOKI S KROMPIRJEM
760 g gomoljne zelenjave in buč (npr. 2/3 krompirja, 1/3 zimskih buč)
100 g krompirjevega škroba
sol

Mase je kar precej, saj jo je možno nekaj dni hraniti v hladilniku ali zamrzniti, tako da jo lahko poljubno zmanjšate (npr. prepolovite sestavine). Krompir in bučo skuhamo v slani vodi, pretlačimo kot za pire krompir (ali spasiramo) in dodamo krompirjev škrob ter sol (jaz si malo zelenjave prihranim, za vsak slučaj, če bi bili njoki preveč žvečjivi, če npr. dodam preveč škroba, da jo na koncu po potrebi dodam). Dobro premešamo, nato pa njoke oblikujemo na poljuben način (tako kot je opisano v zgornjem receptu) in najprej skuhamo nekaj preizkusnih njokov.

Namesto buč in krompirja lahko uporabimo tudi pire krompir, ki ostane pri kosilu in mu dodamo krompirjev škrob ali mešanico tapiokine in kokosove moke (lahko pa tudi jajce). Tako bomo zavrgli manj hrane, pa tudi postopek priprave je še hitrejši in preprostejši.

SOČNO JABOLČNO PECIVO BREZ GLUTENA

ponedeljek, 6. oktober 2014
V originalu se pecivo imenuje invisible apple cake, po naše nevidna jabolčna torta, in sicer zato, ker so jabolka ena glavnih sestavin, vendar pa jih v pecivu ni čutiti. Prevladuje namreč okus po limoni, ki pecivu da svežino, jabolka pa mu dajo sočnost, zaradi česar je pecivo tako zelo okusno. Pecivo popestrijo še rozine, namočene v pomarančno limonin sok, ki pa jih je količinsko malo, vendar ravno dovolj, da ne zasenčijo ostalih sestavin. Postopek priprave je nekoliko drugačen, a kljub temu nezahteven. Pecivo je odlična popestritev jesenskih piknikov ob kostanju in moštu.


Potrebujemo:
500 g olupljenih in narezanih jabolk
sok in lupino 1/2 limone
200 ml pomarančnega soka
3 srednja jajca
200 g rjavega sladkorja*
100 g stopljenega masla
100 ml mleka
75 g koruznega škroba*
75 g riževe moke*
16 g sode bikarbone*
1 žlica vanilijevega ekstrakta
50 g rozin
ščepec soli

* za osebe s celiakijo morajo biti sestavine brezglutensko deklarirane

Zavremo pomarančni sok in vanj namočimo rozine. Jabolka olupimo in jih narežemo na koščke. V mikrovalovni pečici stopimo maslo. V posebni posodi zmešamo riževo moko, škrob in pecilni. Ločimo jajca. Rumenjakom dodamo 2/3 sladkorja, ohlajeno stopljeno maslo in vanilijev ekstrakt.
Narezana jabolka zmiksamo v blenderju, skupaj z limoninim in pomarančnim sokom (tudi od rozin, ki jih predhodno odcedimo), da dobimo jabolčni pire, ki ga nato dodamo zmesi z rumenjaki. Dodamo še 1/2 rozin in zmešamo.
V posebni posodi stepemo beljake s preostankom sladkorja, da dobimo mehke vrhove. Stepene beljake nato počasi z žlico vmešamo v preostalo zmes. Zmes vlijemo v pekač, obložen s peki papirjem, posujemo s preostankom rozin in v pečici, ogreti na 200 stopinj, pečemo 45 min. Mase je za okrogel pekač - 24 cm.


Na krožniku s sladicami še kokosove kocke in vanilijevi kolački

LOMO FOTOGRAFIJE #26

četrtek, 2. oktober 2014