Image Slider

JOGURTOVA TORTA (BREZ GLUTENA IN JAJC) & JOGURTOVA STRJENKA

torek, 30. junij 2015
V soboto sem spekla svojo prvo torto:). Pri iskanju recepta imela dve zahtevi: torta mora biti enostavna za pripravo & biskvit ne sme vsebovati glutena in jajc, saj jih slavljenka ne sme jesti. Večina receptov, ki ne vsebujejo jajc, vsebuje kakšno posebno sestavino (npr. xanthan gum), ki je doma nisem imela, zato je bilo recept nekoliko težje najti. Biskvit sem našla na strani jamieoliver.com. Biskvit sicer ni tako rahel, kot bi bil, če bi mu dodala jajca (če se jajc ne izogibamo, dodamo 3- 5 jajc), je pa vseeno zelo okusen. 


Ker se v poletnem času bolj priležejo lahke, osvežujoče sladice, sem se odločila za kremo iz smetane, jogurta in kisle smetane in za borovnice. Sama sem naredila preveč kreme, zato sem preostanek kreme, borovnic in soka napolnila v kozarčke in dobila še eno sladico, jogurtovo strjenko:).  


Biskvit:

- 250 g masla (na sobni temperaturi) 
- 250 g mletega sladkorja 
- 2 vanili sladkorja
- 1 jogurt (180 ml) 
- sok ene limone in pol 
- 250 g brezglutenske moke (npr. Schär Mix Pâtisserie) 
1,5 žličke pecilnega praška (brez glutena)
- poljubno: 3 – 5 jajc (odvisno od velikosti)

Pečico vključimo na 200 stopinj. Obroč za torte (jaz sem uporabila raztegljivega, brez dna, premera 22 cm in višine 8,5 cm) namažemo z maslom in ga obložimo s peki papirjem. Sama sem se bala, da bo masa spolzela iz obroča, zato sem izrezala peki papir v obliki kroga z nekoliko večjim premerom, ga namočila z vodo in postavila v obroč in ga pogladila, da se je lepo oprijel obroča. V posodi zmešamo maslo, mleti sladkor in vanili sladkor. Stepamo približno 5 minut, da postane zmes svetla in puhasta. Dodamo jogurt in sok limone in premešamo. Masa lahko postane grašasta, vendar ni s tem nič narobe, saj postane zmes potem, ko dodamo moko, spet gladka. Moko in pecilni prašek postopoma presejemo v maso in stalno mešamo. Če je masa preveč gosta, lahko dodamo mleko. Mleko dodajamo postopoma, dokler masa gladko ne spolzi iz žlice.  Maso zlijemo v obroč in postavimo v pečico. Pečemo 35 – 45 minut (do zlato rumene barve). Ali je biskvit dovolj pečen, preverimo z zobotrebcem, ki ga zapičimo v biskvit in če je zobotrebec čist, je biskvit dovolj pečen, sicer ga pečemo še nekaj minut. Biskvit vzamemo iz pečice in ga pustimo stati 5 minut, potem pa obroč odstranimo in počakamo, da se ohladi. Ko je biskvit ohlajen, odstranimo peki papir in ga prestavimo na pladenj za torto. 

* torta na dnu ni zažgana, le želatina je spolzela na dno:)

Krema:

- 300 ml kisle smetane 
- 1 jogurt (180 ml) 
- 100 g mletega sladkorja (oziroma po okusu) 
- 2 vanili sladkorja
- 400 ml smetane za stepanje 
- 180 g svežih ali zamrznjenih borovnic (lahko uporabimo tudi kakšno drugo sadje) 
- želatina (ali preliv za torte) 
- 1 - 2 dcl borovničevega soka (ali voda + borovničev sirup)

Ko je biskvit ohlajen, pripravimo kremo. V posodi zmešamo kislo smetano, jogurt, mleti in vanili sladkor. Posebej stepemo smetano in jo dodamo ostalim sestavinam. Poizkusimo, če je krema dovolj sladka, sicer dodamo še več sladkorja. Pripravimo želatino (po navodilih na vrečki) in jo vmešamo v kremo. Ponovno namestimo obroč okoli biskvita in vanj zlijemo kremo. Torto postavimo v hladilnik za 5 ur (najbolje kar čez noč), da se krema strdi. Kreme dodamo toliko, da ostane še prb. 1 cm prostora za sadje.
Iz zamrzovalnika vzamemo borovnice (ali kakšno drugo sadje) in jih razporedimo po torti. Nato pripravimo želatino in jo vmešamo v sok. Sok prelijemo po torti. Torto ponovno postavimo v hladilnik in počakamo, da se želatina strdi. 

Jogurtova strjenka: 
Če nam kaj kreme ostane ali pa želimo pripraviti jogurtovo strjenko, lahko uporabimo iste sestavine. Za 1 kozarec potrebujemo približno 150 g kreme, 70 g borovnic in 0,5 dcl borovničevega soka (z želatino).

PALEO PLOŠČAT KRUH S ČESNOM IN ORIGANOM

petek, 26. junij 2015
Ostali paleo recepti: KLIK!

Dodobra smo že zakorakali v sezono piknikov in poleg čevapčičev in kajmaka se odlično prileže svež, topel tapiokin kruh s česnom in origanom. Postrežemo ga lahko tudi kot samostojno jed, morda ga med peko potresemo s sirom (brez laktoze), ga narežemo na koščke ter zraven ponudimo različne omakice (nacho sir, guacamole, salso, kislo smetano ipd.). Namesto origana lahko uporabimo tudi kakšno drugo začimbo, npr. baziliko, rožmarin ali pa mešanico vseh treh. Najbolje je, da kruh postrežemo takoj, ko je pečen, saj kasneje ni več tako mehak. Sama sem ga pripravila tudi z jajčnim nadomestkom (saj mi je jajc zmanjkalo:)), kruh pa je bil tudi brez jajca odličen. Uporabimo ga lahko tudi kot podlago za pico (testo spečemo, preden ga obložimo). Recept sem našla na Savory Lotus. 


Potrebujemo:
- 30 g fino mlete kokosove moke (npr. take)
- pol žličke soli
- pol žličke česna (poljubno)
- 1 dcl kokosovega mleka (lahko tudi navadnega mleka)
- 50 g svinjske masti, gheeja ali masla
- 1 jajce ali 3 žličke jajčnega nadomestka z vodo (po navodilu)

Vključimo pečico na maksimum (npr. 240 stopinj). Na štedilniku segrejemo kokosovo mleko, ki mu dodamo mast ali maslo, da je vroče, ne sme pa zavreti. V ločeni posodi zmešamo tapiokino in kokosovo moko, česen ter sol. Prelijemo s toplo tekočino in dobro premešamo. Pustimo, da se zmes nekoliko ohladi, potem pa ji dodamo razžvrkljano jajce in ponovno dobro premešamo.

Dobljeno testo stresemo na pekač obložen s peki papirjem. Z žlico ga oblikujemo, kot bi oblikovali testo za pico (tudi debelina naj bo približno taka). V primeru, da se z žlico testa ne da lepo oblikovati, ga prekrijemo s plastjo peki papirja in pogladimo z dlanjo. Posujemo z origanom in sirom (po želji) ter testo postavimo v pečico. Pečemo 10-15 minut, da je testo zlato rumene barve.

PALEO PITA IZ ČEŠENJ

ponedeljek, 15. junij 2015
Ker je sezona češenj, sem se včeraj lotila peke pite iz češenj. Sprva sem se sicer nekoliko obotavljala, če sem res pripravljena vključiti pečico in že tako vroče stanovanje ogreti še za nekaj stopinj:)
Vendar se je, glede na rezultat, to več kot splačalo, saj je pita odlična. Testo iz mandljeve, kokosove in tapiokine moke je čudovito, piškotno in hrustljavo in niti ni opaziti, da ni iz navadne moke, nadev iz češenj pa je sočen in zelo preprost za pripravo. Namesto češenj lahko uporabimo tudi kakšno drugo sočno sezonsko sadje, npr. breskve, jabolka (ki jim dodamo cimet), jagode, borovnice, maline, pravzaprav katerokoli jagodičevje ali pa pito napolnimo npr. s čokoladnim moussem. Domišljija ima pri peki pit vedno prosto pot:).
Recept za češnjevo pito sem našla na Appetite for Discovery, recept za testo pa na Food republic.


Testo:
 - 100 g mandljeve moke
- 60 g fino mlete kokosove moke*
- 60 g tapiokine moke (več na: klik)
- 110 g hladnega masla
- ščepec soli
- 1 jajce

Pečico vključimo na 180 stopinj. Suhe sestavine zmešamo v posodi. Maslo iz hladilnika narežemo na koščke in ga dodamo suhim sestavinam. Z vilicami ga pretlačimo, da dobimo drobtine. Jajce razžvrkljamo in ga vlijemo v maso. Testo premešamo z vilicami. Na hitro ga pregnetemo s prsti. Razdelimo ga na na dva dela in en del postavimo v zamrzovalnik. Preostalo maso damo v pekač za pite (sama sem uporabila kar ponev premera 28 cm) in ga s prsti oblikujemo. Postavimo v pečico in pečemo približno 15 minut (da je testo zlato rumene barve).

Nadev:
 - 450 g izkoščičenih svežih češenj (ali drugega sadja)
- 0,5 dl vode
- 2 žlici medu
- 1 žlička tapiokine moke ali arrowroota

Medtem, ko se testo peče, pripravimo nadev. V lončku zmešamo vodo in tapiokino moko. V ponev stresemo češnje, ki jih zalijemo z mešanico vode in tapiokine moke. Dodamo 2 žlici medu in na zmernem ognju kuhamo 10 - 15 min, da postanejo češnje mehke, vendar še vedno ohranjajo svojo obliko.

Ko je testo pečeno, nadev stresemo na testo, iz zamrzovalnika pa vzamemo drugo polovico testa in ga naribamo testo po češnjevem nadevu. Pito postavimo nazaj v pečico za 10 - 15 minut, da postane naribano testo zlato rumene barve.

Priloga:
- 2 dl jogurta (brez laktoze)
- 1 dl smetane (ali creme fraiche brez laktoze)

Če želimo, lahko poleg pite postrežemo še preliv iz smetane in jogurta, ki da piti še večjo sočnost ali pa paleo sladoled.

* kokosovo moko se lahko kupi v Hoferju, Müllerju (takšno; klik) in trgovinah z zdravo prehrano, npr. v Kalčku (takšno: klik); običajna kokosova moka (klik) ni primerna

Še en paleo recept iz češenj lahko najdete tu: Češnjev kolač.

LOMO FOTOGRAFIJE #37

četrtek, 4. junij 2015