Seznam paleo receptov
Že drugo leto zapored sem sladki krompir pridelala doma. Kar sem se naučila od lanskega leta je, da ga je treba hitro porabiti, ne tako kot tistega iz trgovine, ki zelo dolgo počaka. Tako kot buče lahko sladki krompir pripravimo na slan ali sladek način. Posebnost tokratne pite je, da je pripravljena brez jajc, namesto katerih uporabimo želatino (v testu jo sicer lahko nadomestimo z enim jajcem) in brez mlečnih izdelkov, seveda je tudi brez glutena. Všeč bo tistim, ki imajo radi kokos in kremne sladice. Kljub temu, da kokosovega mleka ne vsebuje, po okusu spominja nanj, saj vsebuje kokosovo olje in kokosovo moko, ki pa jo v kremi lahko tudi izpustimo, če želimo omiliti okus po kokosu. Malo verjetno je, da bo kdo ugotovil, da je pripravljena iz sladkega krompirja, saj ima okus po jogurtovi kremi in nikakor ne po sladkem krompirju. Tudi navaden krompir lahko uporabimo v sladicah, kar smo preizkusili v receptu za pomarančni biskvit s krompirjem, ki je brez glutena.
Pri merjenju sestavin ni potrebna posebna natančnost, jaz sem jih merila v skodelici prostornine 250 ml, le krompirjev pire sem stehtala. Pito sem pekla v ponvi premera 22 cm, ki jo sicer uporabljam na štedilniku, vendar je primerna tudi za v pečico. Obložila sem jo s peki papirjem, da sem pito nato lahko lažje prenesla in razrezala.
Uporabimo mleto želatino, najbolje da ekološko, lahko pa tudi navadno. Želatino za testo in želatino za kremo damo v dve ločeni posodici in prelijemo s hladno vodo. Jaz vedno uporabim keramične posodice za sufleje, ker se v njih želatina najlepše stopi. Stopim jo tako, da jo prelijem s tekočino, običajno z vodo, nato pa jo za nekaj sekund segrevam v mikrovalovni pečici, da se stopi. Želatino stopimo tik preden jo dodamo sestavinam za testo oziroma kremo.
Sestavine za testo:
- pol skodelice fino mlete kokosove moke
- 2 žlici arrowroot škroba (slovensko marantine moke), lahko nadomestimo s tapiokino moko
- 2 žlici kokosovega sladkorja
- 1 žlica mlete želatine (ki jo damo v vodo, da nabrekne)
- 1 žlička mletega cimeta
- 1/4 žličke sode bikarbone
- ščepec soli
- do 1/3 skodelice stopljenega kokosovega masla oz. olja
- 2 žlici medu
- 1 žlička vanilijevega ekstrakta
Sestavine za kremo:
- 350 g pireja iz sladkega krompirja (jaz sem skuhala en velik krompir, teže približno 450 g gramov)
- 1/3 skodelice stopljenega kokosovega masla oz. olja
- 3 žlice kokosovega sladkorja ali medu (lahko tudi več, po okusu)
- 1 žlička vanilijevega ekstrakta
- 1 žlička sveže iztisnjenega limoninega soka
- 1 žlička jabolčnega kisa
- 1 žlička mletega cimeta
- 1/2 žličke mace v prahu (poljubno)
- 1/2 žličke probiotika v prahu oziroma 30 milijonov živih organizmov (lahko nadomestimo z 1 žličko limoninega soka)
- 3 žlice kokosove moke - kosmičev (za poudarjen okus po kokosu, lahko izpustite)
- ščepec mletega ingverja
- ščepec soli
- 1 žlica mlete želatine (ki jo damo v vodo, da nabrekne)
Najprej skuhamo krompir (ga olupimo, razrežemo na kocke in kuhamo v osoljeni vodi približno 15 minut oziroma dokler ni kuhan, nato ga odcedimo in odstavimo, da se hladi). Nato pečico vključimo na 180°C in pripravimo testo. Zmešamo vse suhe sestavine, na koncu pa dodamo med, kokosovo olje in stopljeno želatino. Premešamo. Ne bomo dobili gladkega testa, temveč testo kot npr. pri mletih piškotih. Testo damo v ponev, ki smo jo obložili s peki papirjem ter ga z dlanjo čimbolj enakomerno razporedimo po ponvi. Če se testo prijema na dlani, si pomagamo s peki papirjem. Položimo ga na testo, nato pa pogladimo po peki papirju, da se testo enakomerno razporedi. Pečemo 15 minut.
Kremo najlažje pripravimo s pomočjo multipraktika (S rezilo). Jaz sem sestavine dala v blender, vendar je krema pregosta in je dolgo trajalo, da so se sestavine lepo zmešale. Ker nimam probiotika v prahu, ampak v kapsulah, enostavno odprem kapsulo in iz nje stresem prah v kremo. Če bomo pito pripravili en dan vnaprej, bodo probiotiki prispevali k okusu po jogurtu. Če probiotika nimamo, dodamo malo več limoninega soka (eno žličko). Kremo pripravimo tako, da vse sestavine, razen želatine, zmešamo v multipraktiku, na koncu pa dodamo še stopljeno želatino in kremo enakomerno razporedimo po testu. Pito za pol ure do ene ure postavimo v zamrzovalnik, da se krema strdi. Če je ne bomo takoj postregli, jo prestavimo v hladilnik. Preden jo postrežemo in razrežemo, jo za 10 minut pustimo na sobni temperaturi. Najbolje je, če jo pred postrežbo čez noč pustimo v hladilniku, da se okusi lepo razvijejo.
Recept je prirejen po tem receptu.