Image Slider

PALEO PITA IZ SLADKEGA KROMPIRJA (brez jajc)

torek, 24. november 2015

Seznam paleo receptov


Že drugo leto zapored sem sladki krompir pridelala doma. Kar sem se naučila od lanskega leta je, da ga je treba hitro porabiti, ne tako kot tistega iz trgovine, ki zelo dolgo počaka. Tako kot buče lahko sladki krompir pripravimo na slan ali sladek način. Posebnost tokratne pite je, da je pripravljena brez jajc, namesto katerih uporabimo želatino (v testu jo sicer lahko nadomestimo z enim jajcem) in brez mlečnih izdelkov, seveda je tudi brez glutena. Všeč bo tistim, ki imajo radi kokos in kremne sladice. Kljub temu, da kokosovega mleka ne vsebuje, po okusu spominja nanj, saj vsebuje kokosovo olje in kokosovo moko, ki pa jo v kremi lahko tudi izpustimo, če želimo omiliti okus po kokosu. Malo verjetno je, da bo kdo ugotovil, da je pripravljena iz sladkega krompirja, saj ima okus po jogurtovi kremi in nikakor ne po sladkem krompirju. Tudi navaden krompir lahko uporabimo v sladicah, kar smo preizkusili v receptu za pomarančni biskvit s krompirjem, ki je brez glutena.

Pri merjenju sestavin ni potrebna posebna natančnost, jaz sem jih merila v skodelici prostornine 250 ml, le krompirjev pire sem stehtala. Pito sem pekla v ponvi premera 22 cm, ki jo sicer uporabljam na štedilniku, vendar je primerna tudi za v pečico. Obložila sem jo s peki papirjem, da sem pito nato lahko lažje prenesla in razrezala.

Uporabimo mleto želatino, najbolje da ekološko, lahko pa tudi navadno. Želatino za testo in želatino za kremo damo v dve ločeni posodici in prelijemo s hladno vodo. Jaz vedno uporabim keramične posodice za sufleje, ker se v njih želatina najlepše stopi. Stopim jo tako, da jo prelijem s tekočino, običajno z vodo, nato pa jo za nekaj sekund segrevam v mikrovalovni pečici, da se stopi. Želatino stopimo tik preden jo dodamo sestavinam za testo oziroma kremo. 

Sestavine za testo:
  • pol skodelice  fino mlete kokosove moke
  • 2 žlici arrowroot škroba (slovensko marantine moke), lahko nadomestimo s tapiokino moko
  • 2 žlici kokosovega sladkorja 
  • 1 žlica mlete želatine (ki jo damo v vodo, da nabrekne)
  • 1 žlička mletega cimeta
  • 1/4 žličke sode bikarbone
  • ščepec soli
  • do 1/3 skodelice stopljenega kokosovega masla oz. olja 
  • 2 žlici medu
  • 1 žlička vanilijevega ekstrakta

Sestavine za kremo:
  • 350 g pireja iz sladkega krompirja (jaz sem skuhala en velik krompir, teže približno 450 g gramov)
  • 1/3 skodelice stopljenega kokosovega masla oz. olja
  • 3 žlice kokosovega sladkorja ali medu (lahko tudi več, po okusu)
  • 1 žlička vanilijevega ekstrakta
  • 1 žlička sveže iztisnjenega limoninega soka
  • 1 žlička jabolčnega kisa
  • 1 žlička mletega cimeta
  • 1/2 žličke mace v prahu (poljubno)
  • 1/2 žličke probiotika v prahu oziroma 30 milijonov živih organizmov (lahko nadomestimo z 1 žličko limoninega soka)
  • 3 žlice kokosove moke - kosmičev (za poudarjen okus po kokosu, lahko izpustite)
  • ščepec mletega ingverja
  • ščepec soli
  • 1 žlica mlete želatine (ki jo damo v vodo, da nabrekne)

Najprej skuhamo krompir (ga olupimo, razrežemo na kocke in kuhamo v osoljeni vodi približno 15 minut oziroma dokler ni kuhan, nato ga odcedimo in odstavimo, da se hladi). Nato pečico vključimo na 180°C in pripravimo testo. Zmešamo vse suhe sestavine, na koncu pa dodamo med, kokosovo olje in stopljeno želatino. Premešamo. Ne bomo dobili gladkega testa, temveč testo kot npr. pri mletih piškotih. Testo damo v ponev, ki smo jo obložili s peki papirjem ter ga z dlanjo čimbolj enakomerno razporedimo po ponvi. Če se testo prijema na dlani, si pomagamo s peki papirjem. Položimo ga na testo, nato pa pogladimo po peki papirju, da se testo enakomerno razporedi. Pečemo 15 minut.

Kremo najlažje pripravimo s pomočjo multipraktika (S rezilo). Jaz sem sestavine dala v blender, vendar je krema pregosta in je dolgo trajalo, da so se sestavine lepo zmešale. Ker nimam probiotika v prahu, ampak v kapsulah, enostavno odprem kapsulo in iz nje stresem prah v kremo. Če bomo pito pripravili en dan vnaprej, bodo probiotiki prispevali k okusu po jogurtu. Če probiotika nimamo, dodamo malo več limoninega soka (eno žličko). Kremo pripravimo tako, da vse sestavine, razen želatine, zmešamo v multipraktiku, na koncu pa dodamo še stopljeno želatino in kremo enakomerno razporedimo po testu. Pito za pol ure do ene ure postavimo v zamrzovalnik, da se krema strdi. Če je ne bomo takoj postregli, jo prestavimo v hladilnik. Preden jo postrežemo in razrežemo, jo za 10 minut pustimo na sobni temperaturi. Najbolje je, če jo pred postrežbo čez noč pustimo v hladilniku, da se okusi lepo razvijejo.

Recept je prirejen po tem receptu.

PALEO TIRAMISU

sreda, 11. november 2015
Tiramisu, sladica iz baby piškotov in mascarpone sira, kjer se prepletajo okus po kavi, rahli mascarpone kremi in kakavu, je ena mojih najljubših sladic. Na blogu The Paleo Mom sem našla recept za paleo različico te italjanske sladice, kjer namesto baby piškotov uporabimo biskvit iz mandljeve in kokosove moke, ki ga navlažimo s kavo, namesto mascarpone sira pa uporabimo kokosovo mleko,  ki mu dodamo tapiokino moko in ga skuhamo kot puding. Končni rezultat je odličen, saj je tiramisu kremast in sočen, z rahlim okusom po kavi in rumu.  


Potrebujemo*: 

Biskvit:
- 4 jajca sobne temperature
- 50 g kokosovega sladkorja
- 1 žličko vanilijevega ekstrakta
- 15 g kokosove moke
- 25 g mandljeve moke

- 150 ml ohlajene kave
- 1 žlica ruma

Krema:
- 180 g kokosovega mleka
- 2 jajci
- 35 g tapiokine moke
- 2 žlici medu
- 1 žličko limoninega soka
- 1 žlico ruma (ali konjaka, Amaretto likerja...)
- 30 g čokolade
- 1 žličko vanilijevega ekstrakta
- 25 g kokosovega olja


*Iz takšne količine dobimo 5 kosov tiramisuja.

1. Biskvit: Pečico vključimo na 180 stopinj Celzija. Pripravimo pekač velikosti 30 cm x 25 cm, ki ga obložimo s peki papirjem. Peki papir namastimo s kokosovim oljem ali maslom. Beljake in rumenjake ločimo. Beljake stepemo v sneg posebej, rumenjakom pa dodamo kokosov sladkor in stepamo tako dolgo, da se kokosov sladkor raztopi. Rumenjakom s sladkorjem dodamo mandljevo in kokosovo moko in dobro premešamo. Nato vmešamo v zmes sneg - sneg vmešamo z žlico, počasi in previdno. Maso zlijemo v pekač, postavimo v pečico in pečemo 10 do 15 minut (da postane biskvit zlato rjave barve).

2. Krema: V posodi zmešamo kokosovo mleko, jajčne rumenjake, med, tapioko, kokosovo olje in limonin sok. Posodo postavimo na štedilnik in kuhamo na zmernem olju. Posodo odstavimo s štedilnika tik preden zmes zavre oziroma, ko postane zmes gosta. Zmes prelijemo v dve posodi - 1/3 v eno posodo in 2/3 v drugo. V posodo z 1/3 mase vmešamo naribano čokolado in vanilijev ekstrakt, da se čokolada stopi. V 2/3 mase v drugi posodi vmešamo rum in dobro premešamo. Pustimo, da se zmes ohladi, potem pa jo z mešalnikom zmiksamo, da postane bolj lahka. 

3. Zlaganje: Ko se biskvit ohladi, ga razrežemo na tri enake dele. Kos biskvita položimo na pladenj in okoli biskvita namestimo raztegljiv obroč. Biskvit navlažimo z mešanico kave in ruma in ga premažemo s polovico svetle kreme. Prekrijemo ga z drugim biskvitom, navlažimo s kavo in rumom in premažemo s čokoladno kremo. Prekrijemo ga z zadnjim kosom biskvita, ki ga navlažimo in premažemo z drugo polovico svetle kreme. Na koncu tiramisu posipamo s kakavom. Najbolje je, da tiramisu za kratek čas (15 do 30 minut) postavimo v zamrzovalnik, da se krema nekoliko strdi. 

PALEO: ENERGIJSKE PLOŠČICE IZ OREŠČKOV

torek, 3. november 2015
Spet je tu november in čas za Paleovember. To je idealen mesec, da se vsi tisti, ki v zadnjih mesecih nismo bili najbolj dosledni kar se tiče paleo prehranjevanja, ponovno bolj premišljeno prehranjujemo, prav tako pa je Paleovember idealen, da se vsi, ki se spogledujete z idejo, da bi spremenili način prehranjevanja, preizkusite kot paleojedec in ugotovite, če vam ustreza ali ne.

Če s paleo načinom prehranjevanja šele začenjate, je nekaj predlogov, kako naj bo ta prehod čimbolj enostaven, zbranih v objavah: Nasveti za začetnike, Paleovember za začetnike

Na našem blogu se je nabralo tudi že kar nekaj receptov, ki smo jih zbrali v objavi: Seznam paleo receptov


Danes objavljamo recept za energijske ploščice iz mandljev in indijskih oreščkov. Ker je šele začetek Paleovembra, sedaj najbolj hrepenimo po čem sladkem. Te energijske ploščice so več kot primerne, da tem hrepenenjem zadostimo. Ker pa so iz oreščkov, ki so težki za prebavo, pa je morda na mestu opozorilo, da moramo biti previdni, da jih ne pojemo preveč, saj nam je sicer lahko slabo. Kar je sicer težko, ker so ploščice res okusne:).

Potrebujemo: 
- 150 g indijskih oreščkov
- 100 g mandljev
- 50 g grobo mlete kokosove moke (npr. take)
- 1 žlička vanilijevega ekstrakta
- 2 žličke mlete pomarančne lupinice (ali 1 žlička sveže)
- pol žličke soli
- 0,25 žličke ingvarja
- 7 - 9 žlic medu


Pečico vključimo na 180 stopinj Celzija. Peki papir položimo na 16 cm x 16 cm velik pekač. Oreščke narežemo na majhne koščke. V posodi zmešamo vse sestavine, razen medu. Dodamo med, premešamo z vilico, dokler ni med enakomerno razporejen. Maso stresemo na pekač in jo z oljnatimi rokami oblikujemo v pravokotnik. Pečemo 15 - 20 minut. 
Maso vzamemo iz pečice in jo, ko se nekoliko ohladi, pritisnemo z rokami (jo potlačimo), da postane bolj kompaktna. Pomagamo si lahko s peki papirjem, da se nam zmes ne prime na roke. Po približno 30 minutah maso zvrnemo "na glavo". Ko se ohladi, jo razrežemo na manjše ploščice, ki jih zavijemo v peki papir, ki ga fiksiramo z vrvico.