Image Slider

PRAZNIČNI DIY: VOŠČILNICE

ponedeljek, 26. december 2016
Vsako leto se nam zgodi, da voščilnice izdelujemo in pošiljamo zadnji trenutek, saj dnevi v decembru, zaradi vseh prijetnih obveznosti, čisto prehitro minevajo. Letos smo ideje začeli iskati že v oktobru:) in se odločili, da bomo pošiljali dve vrsti voščilnic: bolj kreativnim dušam voščilnico v obliki pobarvanke, ki smo ji priložili barvico (glede na to, da so trenutno pobarvanke za odrasle zelo in), ostalim pa bolj tradicionalno voščilnico, na katero smo s pomočjo akrilnih barv in s ploščatim čopičem naslikali smrekico (ki smo jo uporabili za motiv že lani in predlani). Morda je letos za pošiljanje voščilnic že pozno, bo prišla ideja prav pa drugo leto:).


Za izdelavo voščilnic s smrekico potrebujemo ploščati čopič velikosti 8 (mi smo kupili tiste, ki so bili med cenejšimi), akrilne barve ali tempera barvice (z Lumpi temperami se je prav lepo slikalo:)) v zeleni in beli barvi (lahko tudi v drugih barvah, mi smo delali tudi modre smrekice), fotokarton (lahko bel, mi smo uporabili svetlo sive, saj so smrekice na sivi barvi prišle bolj do izraza), barvni biserni papir (v zeleni in modri barvi), navaden papir (kamor napišemo voščilo), škarje in obojestranski selotejp.
Biserni papir potrebujemo v velikosti A5, fotokarton in navaden papir pa v velikosti 8,6 cm x 12,9 cm.


Za risanje smrekic sem si pomagala s tutorialom na strani Your decorative painting resource, Evergreen tree using a flat brush. Pri slikanju smrekice je pomembno, da barva ni preveč gosta (če uporabljamo akrilne barve, jih je dobro razredčiti z vodo) in da pomočimo le eno stran čopiča (npr. le levo stran) v barvo, sicer bo barve preveč in ne bomo mogli doseči željenega učinka. Na začetku je potrebno malo vaje, da dobimo občutek za čopič, potem pa so smrekice hitro naslikane.
Postopek risanja smrekice je sledeč: Levo konico čopiča pomočimo v zeleno barvo in naredimo črto na sredi lista (fotokartona), ki bo predstavljala deblo smrekice. Nato postavimo konico čopiča na vrh črte, da ustvarimo vrh smreke. Nato čopič od zgoraj proti spodnjemu delu črte vlečemo horizontalno tako, da so potegi s čopičem vsakič daljši. Če nam barve zmanjka, čopič pomočimo v barvo in nadaljujemo s slikanjem. Pustimo, da se zelena barva posuši in ko je posušena, nanesemo sem in tja še belo barvo, ki predstavlja sneg. Pomagamo si s slikami v tutorialu.
Ko je smrekica narisana in barva posušena, pod smrekico napišemo Srečno 2017 (ali kakšno bolj izvirno besedilo:)), nato pa fotokarton s smrekico z obojestranskim lepilnim trakom prilepimo na biserni papir velikosti A5, ki smo ga prej prepognili. Na navaden list napišemo voščilo, ki ga z obojestranskim selotejpom prilepimo v voščilnico. Ideje, kaj napisati v voščilnico najdete v naši stari objavi: KLIK!


Za izdelavo voščilnic "pobarvank" na spletu najdemo brezplače božične motive (mi smo uporabili motiv adventnega venčka in motiv božičnih okraskov). Za izdelavo voščilnic potrebujemo biserni papir poljubne barve, navaden papir in bel tonpapir, 130 g (za tisk motivov), barvice (s katerimi bomo pobarvali del voščilnice) ter barvico poljubne barve, ki jo priložimo k voščilnici (sama sem kupila barvice v zeleni barvi, ki sem ji prežagala, da sem iz ene dobila dve:)). Biserni papir potrebujemo v velikosti A5, tonpapir in navaden papir (kamor napišemo voščilo) pa v velikosti 8,6 cm x 12,9 cm.


Na tonpapir natisnemo poljuben motiv (ki naj bo malo manjši kot velikost papirja), tonpapir izrežemo v  zgoraj priporočeni velikosti in ga prilepimo na izrezan biserni papir, ki smo ga prej prepognili. Nato se odločimo, kateri del pobarvanke bo pobarval prejemnik - lahko pustimo celoten motiv nepobarvan, lahko pa dele pobarvamo sami in prejemnik pobarva le del pobarvanke s priloženo barvico. Napišemo še voščilo na navaden papir in ga prilepimo v pobarvanko. Če se lotimo barvanja pobarvanke, nam to lahko vzame kar nekaj dela, je pa zabavno in pomirjajoče.
Predlogo z dvema različnima motivoma in napisom najdete tu: KLIK!

Ustvarjalno izdelovanje voščilnic vam želim,


The Desert I flew Over

ponedeljek, 19. december 2016
"I'll crawl through your rivers of lust, as the vulture waits in a pond of blood..."

Poleg bloganja oziroma pisanja o glasbi na blogu še raje pišem in ustvarjam glasbo. Letošnja jesen je bila zelo glasbeno obarvana, saj smo kar nekaj časa preživeli za svojimi inštrumenti in pisali pesmi, imeli premore na skejtih, nato pa ponovno sedeli za inštrumente ter na koncu eno izmed pesmi tudi posneli.

Na spodnji povezavi lahko slišite pesem, ki je nastala v sklopu projekta Project Island, katerega ustanovitelja sva skupaj z Nejcem Oršaničem. Želimo vam prijetno poslušanje.



Nejc Oršanič - besedilo, kitara, bobni
Miha Dežman - kitara
Peter Colarič - bas kitara, vokali

Studio: Multi-records

Ustvarimo HYGGE

ponedeljek, 12. december 2016

V jesenskih in zimskih mesecih, ko se narava umiri in z njo mi, ko uživamo v praznikih, se družimo, in sproščamo, ustvarjamo udobje, toplino in varnost. Danska beseda hygge predstavlja vse našteto in pravijo, da so tudi zaradi hygge, po mednarodnih raziskavah, Danci uvrščeni v sam vrh najbolj srečnih narodov. Navedeno sem prebrala v knjigi The Little Book of Hygge: The Danish Way to Live Well. In kaj zanimivega sem še prebrala v tej knjigi?

Za hygge ni potrebno nikamor odpotovati in ni pomembno, kakšno je vreme, saj je lahko deževno in megleno. Bistveno za hygge je, da iz tistega, česar imamo na pretek, naredimo največ - to je iz vsakdanjika. Hygge je čas, ko ne počnemo nič. In kaj potrebujemo za hygge? Verjetno imamo že vse doma, npr.:

Svetloba: v zimskem času se hitro stemni, zato poskrbimo za vire tople svetlobe, ki ustvarja prijetnejše vzdušje kot bela hladna svetloba, zakurimo v kaminu če ga imamo, prižgimo sveče in raje več namiznih lučk kot eno glavno luč.


Priboljški: čokolada, torta, posebno hygge je, če jo spečemo sami.


Topli napitki: kava, čaj, kuhano vino, vroča čokolada.


Skupno kuhanje za skupen obrok (npr. z otroki ali s prijatelji), lahko tudi vkuhavamo za ozimnico in si jo nato razdelimo.


Kadar imamo več časa, lahko kuhamo jedi, ki bodo več ur brbotale na štedilniku.


Knjige, berimo knjige in izključimo telefon.
Ohranimo staro pohištvo, ki ima zgodovino.
V domu in pri oblekah uporabljajmo naravne materiali kot so volna, bombaž, krzno, usnje in les, ki so bolj udobni kot steklo in kovina.


Ovijmo se v tople in udobne odeje in se naslonimo na mehke blazine.
Oblecimo topla oblačila: volnene nogavice in pletene puloverje.


Druženje v manjših skupinicah, v katerih nihče ne prevlada in se nihče ne počuti izključenega, kjer ni prostora za hvalisanje in izstopanje posameznikov, kjer se ustvarja intimnost; gostje lahko pomagajo pri kuhanju, po okusnem obroku pa se lahko igramo različne namizne igre kot npr. monopoli.


Pozimi sankanje na bližnjem hribu, v toplejših mesecih zakurimo ogenj, v katerem spečemo krompir ali koruzo.
Poleti kino na prostem ali piknik s hrano z žara.


In kakšen je hygge dom? Najprej pomislim na kočo, v kateri je živela Kate Winslet v filmu The Holiday. Vendar ni potrebno prenavljati doma, dovolj je da ustvarimo udoben hygge kotiček, npr. kavč obložimo z blazinami in odejami. V tem kotičku lahko beremo in pijemo topel čaj, pišemo dnevnik in se sproščamo.


Kako lahko ustvarimo hygge božič? Na adventnem koledarju vsak dan odpremo eno okence in se pripravljamo na božič. Dom okrasimo z božičnimi okraski. Pripravimo okusno in bogato božično večerjo ali kosilo. In kar je najpomembnejše, preživimo ga z našimi najbližjimi.



ZAPRAŠENO: DECEMBER

ponedeljek, 5. december 2016
Veseli december je tu in z njim izdelovanje voščilnic, obdarovanje najbližjih, priprava prazničnih jedi in kar je še takih prijetnih opravil. Ker se je na blogu v zadnjih letih nabralo kar nekaj veselo-decembrskih objav s predlogi za darilca, voščilnice in praznično omizje, jih v današnji objavi recikliramo. Poklikajte!


1. VOŠČILNICE 

   
    Ogledate si lahko tudi predloge za voščila: KLIK!


2. ADVENTNI VENČEK ZA VOŠČILNICE



3. UGODNA DIY DARILCA



4. PRAZNIČNO PECIVO



5. BOŽIČNA PALEO VEČERJA




6. NOVOLETNI PALEO JEDILNIK