Image Slider

BREZGLUTENSKA JAGODNA TORTA

ponedeljek, 31. december 2018
Jagodna torta z brezglutenskim biskvitom, aromatičnim jagodnim želejem, jagodno in vanilijevo kremo je lahka, sočna, nežna - božanska. 


PRAZNIČNI DIY: VOŠČILNICE

ponedeljek, 24. december 2018
Leto je spet naokoli in tudi letos smo se lotili izdelave lastnih voščilnic. Eva je našla čudovito idejo, jaz pa sem izdelke za voščilnice skvačkala. Ideja je zelo preprosta in praznična. Idejo za izdelavo sva našli tukaj, od treh idej pa sem se odločila izdelati le adventni venček, saj je bil narejen najhitreje in je njegova izdelava primerna tudi za tiste, ki se s kvačkanjem srečujete prvič. Najprej sem po navodilih izdelala adventni venček, vendar sem našla način, ki mi je bolj ustrezal in še pospešil izdelavo, saj smo letos poslali kar veliko voščilnic. No, če sem čisto iskrena, smo jih odposlali šele danes, saj nas je, tako kot ponavadi, čas znova prehitel. (:



BREZGLUTENSKA JABOLČNA PITA Z VANILIJEVO KREMO

ponedeljek, 17. december 2018
Jabolčno pito sem v zadnjih treh tednih pekla kar trikrat. In sicer iz dveh razlogov: ker mi v prvem poskusu ni bila všeč krema, v drugem pa testo; in ker nikoli ni bilo dovolj svetlobe za fotografiranje (tudi v zadnjem poskusu ne :)). 

Tako je nastala odlična brezglutenska pita s testom iz masla, brezglutenske moke in kisle smetane (skrivna sestavina 1 :)), napolnjena s sočno jabolčno čežano, rahlo vanilijevo kremo iz vanilijevega pudinga, smetane in bele čokolade (skrivna sestavina 2 :)) in hrustljavimi, rahlo pokuhanimi krhlji jabolk, ki imajo tudi dekorativen namen. 


IDEJE ZA PRAZNIČNO OBDAROVANJE 💡

ponedeljek, 10. december 2018
Kot vsako leto tudi letošnje ni nič drugačno in kot bi mignil je nastopil preljubi december. Zanj je značilno da je zavit v tople nogavice, srečevanja z ljubimi osebami, lučke in darila. V družinskem krogu smo se dogovorili, da bo darila nosil Miklavž, saj je tak naš, avtohton mož (članek na to temo si lahko preberete tukaj). V svoji šiviljski vnemi sem želela vsakemu izdelati nekaj uporabnega in hkrati doma narejenega (no, sedaj vrjetno že veste, da pri obdarovanju vedno stremim k tem lastnostim). Kmalu sem prišla do res super uporabnih in dokaj preprostih idej, katere so navdušile tako mene, kot tudi tiste, ki so jih prejeli v dar. Darila so se med posamezniki malo razlikovala, "embalaža" pa je bila pri večini ista.



ŠIVANA IGRAČKA ŽABEC

ponedeljek, 26. november 2018

Z nakupom obšivalnega stroja sem ponovno obudila svojo strast do šivanja. K temu je veliko pripomogel naš nov družinski član, ki je postal pravi mali model za moje šiviljske kreacije. Ker lahko otrok naenkrat nosi le en par hlač, sem s šivanjem le teh malo prenehala in se lotila izdelovanja igračke za male in velike žabe. Ker se z novim obšivalnim strojem še spoznavam, morem priznati, da sem se z izdelavo žabice pošteno namatrala, da sem prišla do takšnega izdelka, kot sem želela. No, tretja žabica je počasi podobna žabici v mojih mislih (: Kroj sem našla tej spletni strani in imela srečo, da sem do njega dostopala zastonj. Eden izmed razlogov, da mi žabica ni takoj uspela je bil tudi ta, da je bilo v originalnih navodilih uporabljeno drugo "blago" in da je bila igrača manj napolnjena s polnilom. Izdelavo igrače sem prilagodila svojim materialom ter dodala rutico, za pomoč pri izdelavi po korakih pa naj ti služijo slike, ki so dodane originalnim navodilom.

BREZGLUTENSKI JABOLČNI ŠTRUDELJ

ponedeljek, 19. november 2018
Hmm, štrudelj. Sladica, ki spominja na dom. Na mamo ali babico, ki ga zna pripraviti najbolje. Najboljši je še topel, direktno iz pečice, ko kuhinja še diši po peki štrudlja. 

Sama štrudlja kar nekaj let nisem jedla, saj se vlečenega testa z brezglutensko moko ne da pripraviti. V zadnjem času je mami štrudelj nekajkrat pripravila s kupljenim brezglutenskim listnatim testom, ki ga je mogoče dobiti v bolje založenih trgovinah, vendar ni bil takšen kot tisti pravi domač štrudelj. Pred kratkim pa je testo pripravila kar sama in rezultat je res odličen. Tako zelo, da je njen recept res potrebno deliti:).  

OZIMNICA: KISANJE REPE

torek, 13. november 2018

Skozi leto posadimo veliko zelenjave, ki je v rabi vsak dan in skrbi za našo sitost, vrtnarjenje pa poskrbi za naš notranji mir. Priporočam vsakemu, da se malo umaže z zemljo, uživa v opazovanju rasti ter v sladkanju s plodovi (: Za nas je zelo pomembno, da uživamo lastno pridelano zelenjavo skozi celo leto, zato je potrebno posaditi veliko zelenjave in pripraviti obilno ozimnico. Letos nam je toča žal uničila večino pridelka. Bili smo zelo presenečeni, kako se je skoraj celoten vrt v nekaj tednih obnovil, saj  je škoda izgledala nepopravljiva. Znova nas je narava podprla in nam podarila dobrote. Repo in vse kar se ni obraslo smo ponovno posadili, zato so ti plodovi malo manjši, vendar zaradi tega nič manj okusni.

TEDEN NA SICILIJI: 2. DEL

torek, 6. november 2018
Ta objava je namenjena predvsem tistim, ki se odpravljate na Sicilijo in iščete predloge za enotedenski roadtrip po Siciliji. Sama sem porabila ogromno časa, da sem splanirala, kaj si bova ogledala in česa ne (ta del je najtežji, saj je na Siciliji toliko zanimivih krajev in mest, da se je težko čemu odpovedati:)) ter kje bova prenočila (pri iskanju prenočišč je bila na prvem mestu lokacija, sledila sta ji cena in ocena prenočišča). Ker mi je organizacija vzela veliko časa, z vami delim, kako sva preživljala dneve, kje sva prenočevala, kaj in kje se dobro jé (hmm, jedla sva res dobro:)) in še kaj, da morda komu prihranim kakšno uro časa pri organizaciji.


TEDEN NA SICILIJI: 1. DEL

ponedeljek, 29. oktober 2018
S Petrom sva letošnji septembrski oddih preživela na Siciliji, deželi bogate in pestre zgodovine, razgibane pokrajine, odlične kulinarike, kaotičnega prometa, sonca in čudovitih plaž. Najin pester teden sva poskušala zajeti v spodnjem videu, več o najinem potovanju (z nasveti, kako organizirati potovanje) pa sledi v drugem delu objave.



Prijeten ogled,


GRATINIRAN BROKOLI Z OREHI

ponedeljek, 22. oktober 2018
Jesen nam je ponudila svoje prve plodove, zato smo se danes za kosilo malo razvajali in si pripravili gratiniran brokoli z orehi. Brokoli je zame ena izmed zelenjav, ki ima zelo specifičen okus. Sama ga najraje jem v kakšni juhi ali zelenjavnem narastku, s tem receptom pa je dobil novo najljubšo preobleko. Spodaj napisane količine sem prilagodila tako, da sem napolnila dva manjša lončena pekača (na sliki).

POLAROIDNE FOTOGRAFIJE #9: SICILIJA

torek, 2. oktober 2018
S Petrom sva si sredi septembra privoščila enotedenski oddih na Siciliji. Prepotovala sva vzhodno polovico otoka in obiskala kaotično Catanio, vetrovno Etno, barvito Taormino, sotesko Alcantara, botrovo Savoco, pristaniški Milazzo, otoka Lipari in Vulcano, ribiški Cefalu, celinsko Enno, romantično Raguso Ibla, čokoladno Modico, peščeni Noto in zgodovinsko Sirakuzo. Več o najinem popotovanju si boste lahko prebrali v naslednji objavi, ki pride kmalu, danes pa delim "sneak peek" najinega tedna v polaroidni obliki.

SLIVOVI CMOKI BREZ GLUTENA

ponedeljek, 24. september 2018
Slivovi cmoki oziroma "češpljevi knedlni", kot jim pravimo pri nas, so bili že v otroštvu ena izmed mojih najljubših jedi. Zabeljeni s krušnimi drobtinami in potreseni z žličko ali dvema sladkorja so bili vedno odlično kosilo - verjetno zato, ker so cmoki v bistvu sladica, ki jo lahko ješ za glavno jed:).

Cmokov zaradi vsebnosti glutena kar nekaj let nisem jedla, v zadnjem času pa sem si jih kar nekajkrat pripravila z brezglutensko moko. Ponavadi, ko mi je po kosilu ostal pire krompir in mi ga je bilo škoda zavreči. Pripravljeni so iz krompirja, jajc, brezglutenske moke in kisle smetane, ki jim da rahlost. Meni so odlični in niti ne opazim razlike med navadnimi "glutenskimi" in brezglutenskimi cmoki. Isti recept uporabim tudi za pripravo brezglutenskih njokov, ki jih ponavadi zamrznem in jih porabim takrat, ko nimam veliko časa za pripravo kosila. Cmoki ponavadi ne pridejo do zamrzovalnika, ker jih prej pojemo:), če pa jih naredim več, jih prav tako zamrznem.

ZGODBA O IDEJI

četrtek, 20. september 2018
Danes želim med vas podeliti prav posebno zgodbo. Pred dnevi me je Miha razveselil s knjigo iz vrtca. Ko mi jo je predal, je rekel, naj jo dobro preberem, saj je res »velika«. Knjigo sem prebrala in naj vam povem, da je to ena tistih knjig, ki se te dotakne v srce. Preprosta knjiga za »otroke«, kratka, s čudovitimi ilustracijami in tako velikim sporočilom, ki bi ga po mojem mnenju moral slišati in prebrati vsak izmed nas. Večkrat.
Pridobljeno: https://www.cangura.com/kaj-storis-z-idejo

BUČKINE TORTILJE // BUČKIN PLOŠČATI KRUH S PARMEZANOM

ponedeljek, 17. september 2018
Ko sem pred časom iskala recept za tortilje iz bučk, sem na blogu Low carb maven naletela na recept za tortilje iz bučk, parmezana in mandljeve moke. Recept sem nekoliko prilagodila in namesto mandljeve moke uporabila kar brezglutensko moko. Nad rezultatom sem bila navdušena, saj so bučkine tortilje res okusne, poleg tega pa se ne lomijo in se jih da prepogniti. Recept je vsestransko uporaben, sama sem ga uporabila za več različnih namenov, tudi za pripravo pice. Odličen je tudi kot samostojna jed (meni najljubša varianta:)), zraven pa se super priležejo tudi različne omake (salsa, guacamole, kisla smetana ipd.).

NAMAZ IZ SONČNIČNIH SEMEN

četrtek, 13. september 2018

V izobilju poletne zelenjave je potrebno biti včasih izviren, da najdeš kaj vse bi pasalo zraven. Sama imam zraven zelo rada kruh in različne namaze. Najbolj okusni so mi namazi iz različnih semen ali žit. Na spletu je takšnih receptov malo morje, tokrat pa z vami delim zmagovalca letošnjega poletja. Miha pravi, da mu ima namaz okus po suhi salami, kar je precej dobro za nas, ki mesa ne uživamo. (:

PALEO/LCHF: BUČKINA LAZANJA

ponedeljek, 10. september 2018
Mislim, da ne poznam človeka, ki ne bi imel rad lazanje, italijanske jedi, ki združuje testenine, mleto meso in bešamel v popolno kombinacijo. Tokrat smo pripravili malo drugačno različico te jedi, ki je primerna za vse, ki se izogibate glutenu, ogljikovim hidratom ali pa imate le na vrtu veliko bučk in iščete načine, kako jih porabiti:). Priprava ni zahtevna, končni rezultat pa je res božanski. Lahko jo ponudite kot samostojno jed ali pa zraven postrežete še pečen krompir.

SONCE UJETO V KAPLJICAH MORJA

petek, 7. september 2018
Vročina poletja se preveša v jesen, nežen septembra je že z nami, mi pa v srcih še vedno nosimo toplino poletnih dni. Tudi letos smo del poletja preživeli na morju, ki je bilo manj adrenalinsko v primerjavi z lanskim, vendar zato nič manj avanturistično. Prvo družinsko morje je bilo zelo pestro, polno valovanja, sončnih žarkov in prijetne sence dreves. Za vas smo ujeli nekaj trenutkov in jih sestavili v spodnji video.

Upamo, da tudi vas spomini na poletje grejejo na prehodu v jesenske dni.

KONEC POLETJA & NOVI ZAČETKI

ponedeljek, 3. september 2018
September je čas za nove začetke. Ko se iz počasnega in sproščenega poletnega tempa vrnemo v vsakodnevno rutino. Upamo, da je del vaše rutine tudi branje Retrospektive, ki se prav tako vrača s počitnikovanja. Z novimi idejami in objavami. Ker se nam je v poletnem času nabralo nekaj sezonskih objav, bo septembra na blogu pestro - z dvema objavama na teden - ob ponedeljkih in ob četrtkih.


Tako poletnega premora nismo izkoristili le za počivanje, ampak tudi za pripravo novih vsebin in funkcionalnosti bloga. Glavno spremembo boste opazili pri receptih, ki sedaj vsebujejo avtomatski pretvornik količin. Sedaj boste lahko količine sestavin prilagajali glede na velikost vašega pekača, obroča za torte ali število porcij. Super, kajne?

Kako pretvornik deluje, lahko preizkusite na spodnjem receptu za palačinke:)

Za palačink potrebujemo:
- 250 g moke
- 3 jajca
- 0,5 l mleka
- 1 vrečka vanilijevega sladkora
- ščepec soli

V okvirček napišete želeno količino in pretvornik vam avtomatično pretvori količine sestavin.  Če želite ponastaviti količine v prvotno stanje (tako, kot smo količine zapisali mi), le osvežite stran. Pretvornik količin je še posebej priročen, ko želimo pretvoriti količine za okrogle obroče za torte in za pravokotne pekače, ko se računanje nekoliko zakomplicira:).


Odprti smo tudi za vaše predloge, česa si želite na našem blogu, lahko v komentarjih ali pa na mail (retrospektiva.blog(at)gmail.com).

Se beremo že ta četrtek,

DOMAČ SLADOLED Z NUTELLO (BREZ STROJČKA)

ponedeljek, 23. julij 2018
Vsi, ki vam je v zamrzovalniku ravnokar zmanjkalo sladoleda, imate težave z laktozo ali glutenom (in je zato vaša izbira sladoledov omejena) ali pa le želite pripraviti domač sladoled, pa doma nimate strojčka za sladoled, berite dalje:). Z vami delimo nadvse enostaven in okusen recept za kremast sladoled iz le treh sestavin - smetane, nutelle in karameliziranih oreščkov.

P.S.: Ekipa RetroSpektive se z današnjo objavo odpravlja na dopust. Vračamo se septembra;).

DIY PROJEKT: KVAČKANI UHANI

ponedeljek, 16. julij 2018

Obožujem poletje v vseh njegovih odtenkih in vsa tista barvna oblačila, ki jih bom počasi potegnila iz zadnjega dela omare. Sama sem velika ljubiteljica uhanov in med spoznavanjem s kvačkami sem naletela na kar nekaj idej za kvačkane uhane. Od takrat sem jih naredila že ogromno, z vami pa bom delila navodila za izdelavo mojih najljubših, ki jih imam že skoraj v vsaki barvi. Same izdelave se lahko loti vsak začetnik, saj je zelo preprosta in zahteva samo nekaj osnovnih prijemov kvačk. Za pomoč ti v povezavi prilagam video s pomočjo katerga sem tudi sama izdelala prvi par.

JOGURTOVA TORTA Z VIŠNJAMI IN BRESKVAMI (BREZ GLUTENA)

ponedeljek, 9. julij 2018

Minilo je že nekaj let, odkar sem nazadnje jedla pecivo z jogurtovo kremo in višnjami (ki je znano tudi pod imenom rdeča kapica), ki smo ga doma včasih (poleg pijane neveste:)) pogosto pripravljali ob praznovanjih in posebnih priložnostih. 
Prejšnji vikend sem ga ponovno spekla (po predlogu Mihe:)), tokrat v obliki torte in v brezglutenski različici. Ker pa sem imela doma premalo vloženih višenj in ker jih je v trgovini (v soboto ob osmih zvečer:)) zmanjkalo, sem se odločila, da primanjkljaj višenj nadomestim z vloženimi breskvami, ki sem jih našla v trgovini. Tako je nastala jogurtova torta z višnjami in breskvami, ki je lahka, sočna in osvežilna, idealna za vroče poletne dni. Tudi zato, ker je priprava hitra in enostavna in ne zahteva, da pol dneva preživimo v kuhinji. Pa še sestavine so take, da jih lahko vedno najdemo v domačem hladilniku in shrambi. Potrebujemo namreč le jajca, sladkor, moko, limono, jogurt, sladko smetano, želatino in vloženo sadje.Spodaj delim recept, ki sem ga našla v maminem zvezku receptov:). 

NARAVNO PRŠILO PROTI KOMARJEM IN KLOPOM

ponedeljek, 2. julij 2018

V poletnih dneh preživljamo veliko časa v naravi. Zaradi vročine se zadržujemo predvsem na travnikih in robovih gozdov, saj nam ti nudijo tisto pravo senco, ki nas hladi in omogoča naše preživetje (: V preteklem mesecu sem ob sprehodih na sebi našla že kar nekaj klopov, prav tako pa so si me privoščili tudi komarji. Na kožo ne želim nanašati umetnih pripravkov, katerih sestavin ne poznam in le te ne prihajajo iz narave. Ob iskanju naravnega pršila proti komarjem in klopom sem na spletu naletela na recept, katerega sem preizkusila in ga danes delim z vami. Prav presrečna sem bila, ko sem ugotovila, da me skoraj vse sestavine za pršilo čakajo na vrtu, samo pravilno jih morem zmešati skupaj. 


POLAROIDNE FOTOGRAFIJE #8 - VODA

torek, 26. junij 2018
Piknik ob Velenjskem jezeru.
Odkrivanje zalivov in zalivčkov rta Kamenjak.
Sprehod ob Zbiljskem jezeru.
Poletje je!



DOMAČ SIRUP IZ MELISE IN POPROVE METE

ponedeljek, 18. junij 2018

Naš vrt  je zelo produktiven in poln zelenjave, v njem pa se najde tudi ogromno zelišč, ki so pripravljene na predelavo in pripravo različnih vsebin za ozimnico. Večino poprove mete in melise bomo pobrali in posušili za čajne mešanice v prihodnjih suhih dneh, preostalo pa smo danes predelali v dve vrsti osvežujočih poletnih sirupov, ki nas bodo krepili tako v poletnih kot tudi v zimskih dneh (če bo seveda kaj ostalo do takrat). Sama sem se odločila, da bom vsakega pripravila iz 3 litrov vode, saj menim, da bo za naše uživanje sladkih pijač to dovolj.

AIP/PALEO/VEGANSKA PINA COLADA TORTA (BREZ JAJC, MOKE, MLEKA)

ponedeljek, 11. junij 2018
Pina colada tortica, ki ne vsebuje moke, mleka, oreščkov, navadnega sladkorja in jajc, ima sočen biskvit, koščke svežega ananasa in nežno kokosovo kremo. Je osvežilna in poletna - kot koktejl pina colada - in zato odlična v teh vročih dneh.

V biskvitu smo namesto moke uporabili kokosovo moko (fino in grobo mleto), saj brez kokosa v pina colada tortici ne gre. Namesto jajc smo pripravili "želatinasto jajce", ki vsebuje želatino oz. agar agar in limonin sok, dodali pa smo tudi jabolčno čežano, ki je prav tako substitut za jajca, poleg tega pa da biskvitu sočnost, sladkost in lepo rumeno barvo. Sestavine za biskvit so nekoliko nenavadne, končni rezultat pa je zelo okusen. Recept za biskvit sem našla na blogu Autoimmune Wellness, ki sem ga nato nekoliko priredila. Namesto mlečnih izdelkov (smetane) smo v kremi uporabili kokosovo mleko. Ker je mogoče kokosovo mleko stepsti v smetano, dobimo nežno in okusno kremo. Za piko na i smo torti dodali ananas in bel rum, ki sta glavni sestavini koktejla pina colada.


DIY PROJEKT: TIHA KNJIGA (QUIET BOOK) ZA OTROKE

ponedeljek, 4. junij 2018
Najlepša darila so ročno izdelana darila. Zato sem se ob rojstvu nečaka odločila, da mu nekaj sešijem. Nečakinji sem ob rojstvu podarila ročno sešito odejico (postopek izdelave si lahko ogledate tu: KLIK!), nečaku pa sem prav tako želela podariti nekaj iz blaga. Odločila sem se za izdelavo tihe knjige (quiet book), tj. interaktivne knjigice iz blaga, ki je namenjena najmlajšim.

Izdelave knjigice sem se lotila kljub zavedanju, da šivanje ni moja najmočnejša točka (pred tem je bilo moje šivanje omejeno na nekaj preprostih šivov s šivalnim strojem):). Izdelava je tako trajala precej dlje časa, kot sem sprva mislila, sem se pa med šivanjem knjigice ogromno naučila, tudi tako, da sem morala marsikateri del razparati in ga ponovno zašiti:). Tako je bil to odličen projekt, da sem se dodobra spoznala s šivalnim strojem. Končen rezultat si lahko ogledate na spodnjem videu. 



Več o osnovah šivanja si lahko preberete tu: KLIK!

Ideje za posamezne strani knjigice sem dobila na spletu, kjer sem našla tudi nekaj podrobnih video tutorialov za izdelavo. Za nekaj strani sicer tutoriala ni bilo, a sem si pomagala s fotografijami že izdelanih knjigic in jih malo prilagodila po svoje. Ker so postopki izdelave zelo dolgi, sem se odločila, da podrobnega postopka tokrat ne opišem. Bom pa delila povezave do strani, kjer sem črpala inspiracijo ter povezave do tutorialov ter materiale, ki sem jih uporabila (in kje sem jih kupila).

MINI PAVLOVE Z MASKARPONEJEVO KREMO, ČOKOLADO IN KARAMELIZIRANIMI LEŠNIKI

ponedeljek, 28. maj 2018
Pavlova je nebeško dobra sladica, s hrustljavo in nežno zunanjostjo iz beljaka ter mehko in kremasto notranjostjo, ki se kar stopi v ustih. Poleg tega ne vsebuje glutena, zato je primerna za vse tiste, ki se mu izogibajo. 

Pripravila sem mini različico pavlove, s kremo iz mascarpone sira in smetane, okrašeno s čokolado in karameliziranimi mandlji in lešniki. Sama sem uporabila belo čokolado za kuhanje z aromo kave ter že pripravljene pražene, mlete in karamelizirane mandlje in lešnike.

Mini pavlove so super, saj jih lahko poješ z enim ugrizom, ker pa so tako majhne, krema hitro stopi beljake, ki postanejo mehki in niso več hrustljavi. Zato je najbolje, da jih napolnimo tik pred postrežbo. Beljakova gnezdeca lahko sicer pripravimo že prej, vendar jih moramo shraniti v nepredušni posodi. V nasprotnem primeru nase vežejo vlago iz zraka in postanejo mehka in lepljiva. 



DIY PROJEKT: JEDILNI PLASTELIN ZA OTROKE (BREZ GLUTENA)

torek, 22. maj 2018
Majhni otroci radi stiskajo, trgajo in gnetejo plastelin, čeprav so še premajhni, da bi iz njega kaj oblikovali. Seveda pa morajo tudi poskusiti, kakšnega okusa je. Ravno iz tega razloga je na kupljenem plastelinu označeno, da je primeren šele za otroke, ki so starejši od dveh let (ponekod celo 3+). Če plastelin naredimo sami, smo lahko brez strahu, da bi prišlo do alergične reakcije. Mi smo uporabili mešanico iz vode, olja, koruznega škroba in DM riževih kosmičev (Reisflocken). Uporabili smo tudi Wilton jedilne barve v gelu, ki jih lahko izpustimo ali pa nadomestimo z bolj naravnimi. Sledili smo temu receptu (klik), kjer je navedeno, da tako dolgo dodajamo riževe kosmiče, dokler se testo več ne lepi na roke. Ker recept vsebuje koruzni škrob, ki nase veže vlago, je bil čez nekaj ur plastelin popolnoma trd in neuporaben. Zato je najbolje, da umesimo mehko testo, ga pustimo počivati in šele nato dodamo barvo.



MANGOVA TORTA Z JAGODAMI (BREZ GLUTENA, BREZ MLEKA)

ponedeljek, 14. maj 2018
Mangova torta z jagodami je lahka, poletna sladica, ki te osveži, ko je zunaj vroče. Okusna torta z jagodnim želejem in mangovo kremo ne vsebuje glutena in mlečnih izdelkov, zato je primerna za vse, ki se izogibajo glutenu in laktozi. Kljub temu, da ne vsebuje smetane, navadne moke in navadnega sladkorja, v okusu torte tega ni čutiti. Namesto navadnega sladkorja v torti uporabimo kokosov sladkor, namesto smetane pa kokosovo mleko, ki ga stepemo v smetano. Edina sestavina, s katero sem se pregrešila, je bela čokolada, saj sem uporabila kar navadno. Sama z belo čokolado namreč nimam težav, če pa se želite popolnoma izogniti mleku, lahko kupite belo čokolado brez mleka ali pa belo čokolado nadomestite s kokosovim mlekom in želatino. Prav tako lahko pripravite torto z navadnimi sestavinami - brezglutensko moko v receptu zamenjajte za navadno moko, kokosov sladkor za navaden sladkor in kokosovo mleko za smetano za stepanje. Recept je prirejen po receptu za mangovo torto z jagodami in rožmarinom iz knjige Torte in tortice avtorice Alenke Kodele.



FUJI MINI INSTAX 90 NEO CLASSIC

ponedeljek, 7. maj 2018
Rojstni dan je odlična priložnost, da ljubi osebi podarimo darilo, s katerim bo lahko ustvarjala spomine in jih delila z ostalimi. Tako smo Evi iz našega bloga kupili polaroidni fotoaparat, katerega si je želela že leta. Blog bo tako pod zavihkom Lomografija dobil dodatno okrepitev, saj bo polaroidne fotografije objavljala tudi Eva. 




JUŠNI CMOČKI BREZ GLUTENA

ponedeljek, 30. april 2018
Nedelje ni brez goveje juhe. In goveje juhe ni brez zakuhe:). No ja, odkar ne jem glutena, juho resda največkrat jem kar čisto ali skupaj s korenjem, ki se je kuhal v juhi. Včasih pa pogrešam zakuho, ne toliko rezancev, kot pogrešam jušne cmočke. 

Pri nas doma cmočke ponavadi naredimo z jajci, maslom, kislo smetano, ščepcem soli in pšeničnim zdrobom. Ker sem želela narediti brezglutensko različico jušnih cmočkov, sem sprva pšenični zdrob nadomestila z belo polento brez glutena, vendar se je zmes preveč drobila in ni lepo obstala skupaj. Prvič, ko sem jih pripravljala, sem uporabila navadno polento in cmočke skuhala v vodi. Ko sem jih stresla na cedilo, je od cmočkov ostala le ena velika kepa, saj so bili cmočki preveč napojeni z vodo in niso obdržali oblike:). Poskusila sem več sestavin (odvisno od tega, kar sem imela doma) in ugotovila, da so cmočki najboljši z jajcem, maslom, belo polento brez glutena in moko brez glutena.  Lahko dodamo še kislo smetano, sama se mlečnim izdelkom izogibam, zato jo izpustim. Če nimamo bele polente, jo lahko zamenjamo z navadno, rumeno polento, lahko jih naredimo tudi samo z rumenjaki, vendar je v tem primeru potrebno uporabiti več masla, ali pa (še bolje) dodati kislo smetano, saj je sicer masa preveč suha. 


Potrebujemo (za 2 osebi):
- 20 g masla
- 1 jajce
- 30 g bele polente brez glutena (3 žlice)
- 20 g brezglutenske moke (2 žlici)
- (poljubno) 1 žlica kisle smetane
- ščepec soli

Priprava:
1. Maslo rahlo segrejemo v mikrovalovni pečici.
2. Ko maslo ni več vroče, vmešamo eno jajce (pazimo, da maslo ni prevroče, sicer bo jajce zakrknilo).
3. Dodamo sol, belo polento in brezglutensko moko in dobro premešamo. Dobimo gosto maso. Če je pregosta (je ni mogoče enostavno premešati), dodamo še malo masla ali žlico kisle smetane, če je preredka, dodamo več moke.
4. Juho segrejemo. Ko juha zavre, žličko pomočimo v juho, da se segreje, nato z žličko zajamemo maso in jo dajemo v juho. Žličko rahlo stresemo, da se masa odlepi od žličke.
(Če nismo prepričani, če je masa dovolj gosta, slana ipd. skuhamo 1 ali 2 cmočka, da jo preizkusimo.)
5. Ko cmočki priplavajo na površje juhe, jih kuhamo še približno 3 minute.


Prijetno in okusno nedeljsko kosilo:) in dober tek,



PALEO/AIP/LCHF: BUČKINI ŠPAGETI Z MLADO ŠPINAČO, ŠPARGLJI IN BAZILIKO

ponedeljek, 23. april 2018
Bučkini špageti z mlado čebulo, mlado špinačo, šparglji in prelivom iz sveže bazilike so idealna spomladanska jed. Lahko jih pripravimo kot samostojno jed, ali pa jim dodamo koščke lososa ali gambere, ki dajo jedi piko na i.


Recept za bučkine špagete sem pred časom zasledila na blogu Autoimmune Wellness, sama pa sem ga še malo priredila. Recept je super, saj je priprava enostavna, jed pa zdrava in primerna tako za ljudi, ki sledijo paleo, AIP ali LCHF dieti, kot tudi za vegetarijance in vegane (brez lososa/gamberov). Jed je odlična popestritev na piknikih, saj je okusna tako topla kot hladna, všeč pa je tudi tistim, ki niso ljubitelji zelenjave (preverjeno:)). 


Potrebujemo (za 2 osebi):
- 2-3 bučke
- 1 pest mlade špinače
- 1 pest bazilike
- 2 stroka česna
- 1 žlička limoninega soka
- 1 mlada čebula (zeleni del)
- 5 špargljev (oziroma po želji)
- olivno olje
- (poljubno) svež losos (1 file ali 1 kotlet) ali 125 g gamberov

Priprava bučkinih špagetov: Bučke operemo in narežemo na čim tanjše trakove (oziroma uporabimo spiralni rezalnik zelenjave), nasolimo in postavimo v cedilo za eno uro, da se zmehčajo in spustijo vodo. Nato bučke dobro ožamemo. V ponvi na maščobi (uporabimo mast, kokosovo olje, rafinirano olivno olje) bučke prepražimo (približno 3 minute), nato jih ponovno damo v cedilo, da odvečna tekočina odteče.

Priprava polivke: Baziliko, žlico olivnega olja, žličko limoninega soka in ščepec soli damo v blender in dobro zblendamo oziroma uporabimo palični mešalnik. 

Priprava zelenjave: Mlado čebulo (zeleni del) in šparglje narežemo na majhne kolobarje, česen sesekljamo. Operemo mlado špinačo.

Priprava lososa: File lososa nasolimo. V ponvi na maščobi na srednjem ognju popečemo file lososa (5-10 minut na vsaki strani). Pečen file lososa odstavimo, da se nekoliko ohladi, nato ga razrežemo na manjše koščke.
Priprava gamberov: V ponvi na maščobi na srednjem ognju popečemo gambere (3 - 5 minut). Med peko gambere tudi nasolimo. 

Priprava jedi: Na olivnem olju popečemo mlado čebulo in šparglje, dodamo česen, ko zadiši po česnu, dodamo bučke, mlado špinačo, prelijemo s polivko in dobro premešamo. Nato dodamo koščke lososa ali gambere in še enkrat premešamo. Dodamo baziliko in feta sir za okras.


Dober tek, 

POLAROIDNE FOTOGRAFIJE #7 - POMLAD

ponedeljek, 16. april 2018






SLIVOV KOLAČ (PALEO, LCHF)

ponedeljek, 9. april 2018
Narobe obrnjen kolač (tarte tatin) je sicer ponavadi jabolčni, vendar je odličen tudi z drugim sadjem (slive, breskve, ananas, jagodičevje). Najraje ga pripravim kar v ponvi, v kateri na maslu podušim sadje, nato pa nanj zlijem testo in ko je pečeno, ga s pomočjo krožnika obrnem na glavo, tako da je sadje zgoraj.


Potrebujemo:
5 velikih jajc
400 g sadja 
60 g masla
30 g kokosove moke
žličko kvalitetnega vanilijevega ekstrakta
3+1 zvrhane žlice sladila (kokosov sladkor, med ali eritritol)
ščepec soli

1. Najprej pripravimo sadje. Če je potrebno, ga olupimo in izkoščičimo. Jaz sem uporabila zamrznjene polovice sliv. Jabolka ali breskve narežemo na krhlje. Tako očiščenega in pripravljenega sadja naj bo 400 g.
2. Maslo stopimo v ponvi.
3. Dodamo tri žlice izbranega sladila (npr. kokosovega sladkorja ali eritritola za LCHF) in sadje.
4. Če je sadje zamrznjeno, ga v ponvi kuhamo tako dolgo, da se odmrzne. Nato ga kuhamo približno 5 minut, toliko da odda malo soka, vendar še obdrži obliko. Enako velja, če uporabimo sveže sadje.  Odstavimo, da se ohladi.
5. Pečico vključimo na 180 °C.
6. Rumenjake ločimo od beljakov. Beljake stepemo v sneg in že med stepanjem dodamo 1 žlico sladila.
7. V sneg presejemo kokosovo moko, dodamo še ščepec soli in vanilijev ekstrakt ter rumenjake. Vse navedeno rahlo, z žlico, vmešamo v beljake. Zato, da beljaki čimbolj obdržijo rahlost, z mešanjem končamo čimprej, četudi se sem in tja vidi sneg.
8. Sadje enakomerno razporedimo po ponvi in nanj nadevamo beljakovo zmes, poravnamo in pečemo 20 minut oziroma tako dolgo, da biskvit rahlo porjavi.
9. Ko se kolač ohladi, nanj položimo krožnik in ga obrnemo na glavo, da je sadje zgoraj.
10. Lahko postrežemo z žlico skute ali kisle smetane. Še boljše je naslednji dan, ko se testo prepoji s sokom sadja.


BREZGLUTENSKI VANILIJEVI PIŠKOTI Z BELO ČOKOLADO

ponedeljek, 2. april 2018
Ko sem pred časom iskala recept za brezglutenske maslene piškote za izrezovanje z modelčki, sem ugotovila, da na spletu ni veliko takšnih receptov. Nekaj receptov sem preizkusila, a so imeli piškoti ali preveč izrazit okus po koruzni moki ali preveč izrazit okus po pecilnem prašku. Nato sem preizkusila recept iz bloga NaredilaAna za vanilijeve piškote z navadno pšenično moko, ki sem ga priredila v brezglutensko različico in bila navdušena nad rezultatom. Piškote sem okrasila z belo čokolado, ki sem ji primešala jedilno barvo, da so piškoti dobili marmorni videz. Tako je vsak piškot poseben, bela čokolada pa da okusu piškotov piko na i. Z modelčki lahko izrežemo različne oblike, tokrat sem jih za velikonočne praznike pripravila v obliki velikonočnih pirhov.


Peka piškotov:

Potrebujemo:
- 110 g brezglutenske moke (jaz sem uporabila Schär moko Mix C)
- 2 vanilijeva pudinga brez glutena
- 2 vanilijeva sladkorja
- 1 vanilijev strok
 50 g sladkorja v prahu
-125 g masla sobne temperature
- 1 manjše jajce sobne temperature

Postopek priprave piškotov:

1. Zmešamo suhe sestavine (moko, puding, sladkor, vanilijev sladkor, postrgano seme vanilije).
2. Suhim sestavinam dodamo maslo ter razžvrkljano jajce in dobro premešamo. 
3. Vse sestavine dobro zgnetemo. Če je testo preveč mokro (če se lepi na prste), dodamo še moke. Testo se mora lepo oblikovati, sicer se bodo pri peki piškoti preveč razlezli in ne bodo ohranili oblike. 
4. Testo razdelimo na dva dela, ga ovijemo s folijo za živila in postavimo v hladilnik za pol ure.
5. Pečico vključimo na 180 stopinj Celzija. Pripravimo pekač, na katerega položimo peki papir. Če uporabljamo valjar, s katerim valjamo tudi testo iz navadne moke, ga oblečemo v folijo za živila, da testo ne pride v stik z glutenom. Lahko pa uporabimo tudi dve plasti peki papirja, med katera damo testo. Na ta način testo ne pride v stik z glutenom, hkrati pa se tako testo najlepše razvalja.
6. Del testa vzamemo iz hladilnika (ostalo testo pustimo v hladilniku, dokler ga ne potrebujemo) in ga med dvema peki papirjema razvaljamo na debelino 3 - 5 mm. 
7. Z modelčki izrežemo piškote poljubne oblike in piškote postavimo na pekač.
8. Pekač postavimo v pečico. Piškote pečemo 10 - 12 minut (da postanejo piškoti zlato rumene barve).
9. Počakamo, da se piškoti dobro ohladijo, šele nato jih pomočimo v belo čokolado, ki jo predhodno temperiramo.


Temperiranje bele čokolade:

Potrebujemo:
- 200 g bele čokolade
- kuhinjski termometer

1. Belo čokolado razrežemo na manjše (enakomerno velike) koščke. Koščki naj bodo dovolj majhni, sicer se ne bodo stopili, ko bo čokolada dosegla želeno temperaturo.
2. V posodo nalijemo vodo, jo postavimo na štedilnik in jo segrejemo do vretja. Nato ogenj na štedilniku zmanjšamo (na 1) in postavimo nad paro posodo s 150 g čokolade. Pazimo, da se posoda s čokolado ne dotika vode.
3. Čokolado segrevamo do 45 stopinj Celzija in stalno mešamo. Ko doseže želeno temperaturo, posodo s čokolado, ki se je medtem stopila, odstranimo s pare in ji primešamo 50 g čokolade v koščkih. Mešamo, da se koščki čokolade stopijo in da se čokolada ohladi na 25 - 26 stopinj Celzija (čokolada postane gosta).
4. Nato posodo s čokolado ponovno postavimo nad paro in segrevamo do 29 - 30 stopinj Celzija. Čokolada je pripravljena za okrasitev.

Okrasitev piškotov:

Potrebujemo:
- belo čokolado, segreto na 29 - 30 stopinj Celzija
- jedilno barvo (jaz uporabljam Wilton jedilne barve v gelu, v redu so tudi Dr. Oetker barve, ki jih je mogoče dobiti v vseh bolje založenih trgovinah)

1. Odvzamemo nekaj žlic bele čokolade in jo damo v manjšo posodo.
2. Zobotrebec pomočimo v jedilno barvo in jo na rahlo vmešamo v bele čokolado (le toliko, da narišemo z barvo nekaj "črt").
3. Zgornji del piškota pomočimo v belo čokolado. Ko čokolada prekrije piškot, ga vzamemo iz bele čokolade. Piškoti so lahko krhki, zato pazimo, da se ne zlomijo, ko jih vzamemo iz bele čokolade.
4. Ko smo barvo porabili, je z zobotrebcem dodamo več. Ko nam zmanjka bele čokolade, dodamo čokolado. Če se je čokolada medtem ohladila, posodo s čokolado za nekaj sekund ponovno damo nad paro, da doseže 29 - 30 stopinj Celzija, sicer je s čokolado težko delati.
5. Piškote polagamo na peki papir. Pustimo, da se bela čokolada strdi.


Prijetno ustvarjanje in sladkanje,




* Ta objava ni sponzorirana.

DIY PROJEKT: PRENOVA STENSKE URE

četrtek, 22. marec 2018
Na maturantskem plesu sestrične sem na srečelovu zadela uro:). Ker nad izgledom nisem bila navdušena, ure pa nisem želela zavreči, sem se odločila, da jo prenovim. Vse, kar sem potrebovala, je bila samolepilna folija, ki mi je ostala od prenove kuhinjskih vrat (tudi ta DIY projekt čaka na objavo:)) ter barvo za les, ki mi je ostala od prenove stolov. Tako sem enostavno in poceni prišla do novega izgleda stenske ure, ki že ima svoje mesto v kuhinji.



Potrebujemo:
- Samolepilno folijo (jaz sem uporabila samolepilno folijo d-c-fix v beli barvi, ki sem jo kupila v Bauhausu)
- Barvo za les (jaz sem uporabila Chalky Finish v mint barvi, ki sem jo kupila v trgovini Rayher)
- Škarje, čopič, olfa nož, washi tape ali zaščitni lepilni trak

Postopek izdelave:
1. Z zaščitnim lepilnim trakom razpolovimo površino ure. Lahko jo razpolovimo navpično, vodoravno ali poševno. Sama sem jo razdelila poševno (tako, kot da bi minutni kazalec kazal na 7.5 minute oziroma na 37.5 minute).
2. Prebarvamo polovico površine ure z barvo za les. Če želimo, da je površina bolj gladka, uporabimo tanjši čopič. Počakamo, da se barva posuši. Če en sloj ni dovolj prekriven, nanesemo dodaten sloj barve.
3. Izrežemo pravokoten kos samolepilne folije in jo nalepimo na uro. Nato vzamemo olfa nož in odstranimo odvečno folijo tako, da zarežemo v folijo in pod kotom približno 45 stopinj z nožem drsimo ob robu ure.
4. Če želimo, označimo na uri še 3, 6, 9 in 12 z ozkimi trakovi, ki jih izrežemo iz samolepilne folije. Ker potrebujemo trakove v beli in mint barvi, izrežemo kos samolepilne folije, ki ga prebarvamo z barvo za les. Počakamo, da se barva posuši.
5. Iz samolepilne folije izrežemo dva manjša pravokotna trakova v beli barvi in dva v mint barvi. Trakove nalepimo na uro na mesta, ki označujejo 12. uro, 3. uro, 6. uro in 9. uro.
6. Če želimo, prebarvamo tudi kazalce.
7. Uro obesimo.


* Ta objava ni sponzorirana.