Image Slider

JUŠNI CMOČKI BREZ GLUTENA

ponedeljek, 30. april 2018
Nedelje ni brez goveje juhe. In goveje juhe ni brez zakuhe:). No ja, odkar ne jem glutena, juho resda največkrat jem kar čisto ali skupaj s korenjem, ki se je kuhal v juhi. Včasih pa pogrešam zakuho, ne toliko rezancev, kot pogrešam jušne cmočke. 

Pri nas doma cmočke ponavadi naredimo z jajci, maslom, kislo smetano, ščepcem soli in pšeničnim zdrobom. Ker sem želela narediti brezglutensko različico jušnih cmočkov, sem sprva pšenični zdrob nadomestila z belo polento brez glutena, vendar se je zmes preveč drobila in ni lepo obstala skupaj. Prvič, ko sem jih pripravljala, sem uporabila navadno polento in cmočke skuhala v vodi. Ko sem jih stresla na cedilo, je od cmočkov ostala le ena velika kepa, saj so bili cmočki preveč napojeni z vodo in niso obdržali oblike:). Poskusila sem več sestavin (odvisno od tega, kar sem imela doma) in ugotovila, da so cmočki najboljši z jajcem, maslom, belo polento brez glutena in moko brez glutena.  Lahko dodamo še kislo smetano, sama se mlečnim izdelkom izogibam, zato jo izpustim. Če nimamo bele polente, jo lahko zamenjamo z navadno, rumeno polento, lahko jih naredimo tudi samo z rumenjaki, vendar je v tem primeru potrebno uporabiti več masla, ali pa (še bolje) dodati kislo smetano, saj je sicer masa preveč suha. 


Potrebujemo (za 2 osebi):
- 20 g masla
- 1 jajce
- 30 g bele polente brez glutena (3 žlice)
- 20 g brezglutenske moke (2 žlici)
- (poljubno) 1 žlica kisle smetane
- ščepec soli

Priprava:
1. Maslo rahlo segrejemo v mikrovalovni pečici.
2. Ko maslo ni več vroče, vmešamo eno jajce (pazimo, da maslo ni prevroče, sicer bo jajce zakrknilo).
3. Dodamo sol, belo polento in brezglutensko moko in dobro premešamo. Dobimo gosto maso. Če je pregosta (je ni mogoče enostavno premešati), dodamo še malo masla ali žlico kisle smetane, če je preredka, dodamo več moke.
4. Juho segrejemo. Ko juha zavre, žličko pomočimo v juho, da se segreje, nato z žličko zajamemo maso in jo dajemo v juho. Žličko rahlo stresemo, da se masa odlepi od žličke.
(Če nismo prepričani, če je masa dovolj gosta, slana ipd. skuhamo 1 ali 2 cmočka, da jo preizkusimo.)
5. Ko cmočki priplavajo na površje juhe, jih kuhamo še približno 3 minute.


Prijetno in okusno nedeljsko kosilo:) in dober tek,



PALEO/AIP/LCHF: BUČKINI ŠPAGETI Z MLADO ŠPINAČO, ŠPARGLJI IN BAZILIKO

ponedeljek, 23. april 2018
Bučkini špageti z mlado čebulo, mlado špinačo, šparglji in prelivom iz sveže bazilike so idealna spomladanska jed. Lahko jih pripravimo kot samostojno jed, ali pa jim dodamo koščke lososa ali gambere, ki dajo jedi piko na i.


Recept za bučkine špagete sem pred časom zasledila na blogu Autoimmune Wellness, sama pa sem ga še malo priredila. Recept je super, saj je priprava enostavna, jed pa zdrava in primerna tako za ljudi, ki sledijo paleo, AIP ali LCHF dieti, kot tudi za vegetarijance in vegane (brez lososa/gamberov). Jed je odlična popestritev na piknikih, saj je okusna tako topla kot hladna, všeč pa je tudi tistim, ki niso ljubitelji zelenjave (preverjeno:)). 


Potrebujemo (za 2 osebi):
- 2-3 bučke
- 1 pest mlade špinače
- 1 pest bazilike
- 2 stroka česna
- 1 žlička limoninega soka
- 1 mlada čebula (zeleni del)
- 5 špargljev (oziroma po želji)
- olivno olje
- (poljubno) svež losos (1 file ali 1 kotlet) ali 125 g gamberov

Priprava bučkinih špagetov: Bučke operemo in narežemo na čim tanjše trakove (oziroma uporabimo spiralni rezalnik zelenjave), nasolimo in postavimo v cedilo za eno uro, da se zmehčajo in spustijo vodo. Nato bučke dobro ožamemo. V ponvi na maščobi (uporabimo mast, kokosovo olje, rafinirano olivno olje) bučke prepražimo (približno 3 minute), nato jih ponovno damo v cedilo, da odvečna tekočina odteče.

Priprava polivke: Baziliko, žlico olivnega olja, žličko limoninega soka in ščepec soli damo v blender in dobro zblendamo oziroma uporabimo palični mešalnik. 

Priprava zelenjave: Mlado čebulo (zeleni del) in šparglje narežemo na majhne kolobarje, česen sesekljamo. Operemo mlado špinačo.

Priprava lososa: File lososa nasolimo. V ponvi na maščobi na srednjem ognju popečemo file lososa (5-10 minut na vsaki strani). Pečen file lososa odstavimo, da se nekoliko ohladi, nato ga razrežemo na manjše koščke.
Priprava gamberov: V ponvi na maščobi na srednjem ognju popečemo gambere (3 - 5 minut). Med peko gambere tudi nasolimo. 

Priprava jedi: Na olivnem olju popečemo mlado čebulo in šparglje, dodamo česen, ko zadiši po česnu, dodamo bučke, mlado špinačo, prelijemo s polivko in dobro premešamo. Nato dodamo koščke lososa ali gambere in še enkrat premešamo. Dodamo baziliko in feta sir za okras.


Dober tek, 

POLAROIDNE FOTOGRAFIJE #7 - POMLAD

ponedeljek, 16. april 2018






SLIVOV KOLAČ (PALEO, LCHF)

ponedeljek, 9. april 2018
Narobe obrnjen kolač (tarte tatin) je sicer ponavadi jabolčni, vendar je odličen tudi z drugim sadjem (slive, breskve, ananas, jagodičevje). Najraje ga pripravim kar v ponvi, v kateri na maslu podušim sadje, nato pa nanj zlijem testo in ko je pečeno, ga s pomočjo krožnika obrnem na glavo, tako da je sadje zgoraj.


Potrebujemo:
5 velikih jajc
400 g sadja 
60 g masla
30 g kokosove moke
žličko kvalitetnega vanilijevega ekstrakta
3+1 zvrhane žlice sladila (kokosov sladkor, med ali eritritol)
ščepec soli

1. Najprej pripravimo sadje. Če je potrebno, ga olupimo in izkoščičimo. Jaz sem uporabila zamrznjene polovice sliv. Jabolka ali breskve narežemo na krhlje. Tako očiščenega in pripravljenega sadja naj bo 400 g.
2. Maslo stopimo v ponvi.
3. Dodamo tri žlice izbranega sladila (npr. kokosovega sladkorja ali eritritola za LCHF) in sadje.
4. Če je sadje zamrznjeno, ga v ponvi kuhamo tako dolgo, da se odmrzne. Nato ga kuhamo približno 5 minut, toliko da odda malo soka, vendar še obdrži obliko. Enako velja, če uporabimo sveže sadje.  Odstavimo, da se ohladi.
5. Pečico vključimo na 180 °C.
6. Rumenjake ločimo od beljakov. Beljake stepemo v sneg in že med stepanjem dodamo 1 žlico sladila.
7. V sneg presejemo kokosovo moko, dodamo še ščepec soli in vanilijev ekstrakt ter rumenjake. Vse navedeno rahlo, z žlico, vmešamo v beljake. Zato, da beljaki čimbolj obdržijo rahlost, z mešanjem končamo čimprej, četudi se sem in tja vidi sneg.
8. Sadje enakomerno razporedimo po ponvi in nanj nadevamo beljakovo zmes, poravnamo in pečemo 20 minut oziroma tako dolgo, da biskvit rahlo porjavi.
9. Ko se kolač ohladi, nanj položimo krožnik in ga obrnemo na glavo, da je sadje zgoraj.
10. Lahko postrežemo z žlico skute ali kisle smetane. Še boljše je naslednji dan, ko se testo prepoji s sokom sadja.


BREZGLUTENSKI VANILIJEVI PIŠKOTI Z BELO ČOKOLADO

ponedeljek, 2. april 2018
Ko sem pred časom iskala recept za brezglutenske maslene piškote za izrezovanje z modelčki, sem ugotovila, da na spletu ni veliko takšnih receptov. Nekaj receptov sem preizkusila, a so imeli piškoti ali preveč izrazit okus po koruzni moki ali preveč izrazit okus po pecilnem prašku. Nato sem preizkusila recept iz bloga NaredilaAna za vanilijeve piškote z navadno pšenično moko, ki sem ga priredila v brezglutensko različico in bila navdušena nad rezultatom. Piškote sem okrasila z belo čokolado, ki sem ji primešala jedilno barvo, da so piškoti dobili marmorni videz. Tako je vsak piškot poseben, bela čokolada pa da okusu piškotov piko na i. Z modelčki lahko izrežemo različne oblike, tokrat sem jih za velikonočne praznike pripravila v obliki velikonočnih pirhov.


Peka piškotov:

Potrebujemo:
- 110 g brezglutenske moke (jaz sem uporabila Schär moko Mix C)
- 2 vanilijeva pudinga brez glutena
- 2 vanilijeva sladkorja
- 1 vanilijev strok
 50 g sladkorja v prahu
-125 g masla sobne temperature
- 1 manjše jajce sobne temperature

Postopek priprave piškotov:

1. Zmešamo suhe sestavine (moko, puding, sladkor, vanilijev sladkor, postrgano seme vanilije).
2. Suhim sestavinam dodamo maslo ter razžvrkljano jajce in dobro premešamo. 
3. Vse sestavine dobro zgnetemo. Če je testo preveč mokro (če se lepi na prste), dodamo še moke. Testo se mora lepo oblikovati, sicer se bodo pri peki piškoti preveč razlezli in ne bodo ohranili oblike. 
4. Testo razdelimo na dva dela, ga ovijemo s folijo za živila in postavimo v hladilnik za pol ure.
5. Pečico vključimo na 180 stopinj Celzija. Pripravimo pekač, na katerega položimo peki papir. Če uporabljamo valjar, s katerim valjamo tudi testo iz navadne moke, ga oblečemo v folijo za živila, da testo ne pride v stik z glutenom. Lahko pa uporabimo tudi dve plasti peki papirja, med katera damo testo. Na ta način testo ne pride v stik z glutenom, hkrati pa se tako testo najlepše razvalja.
6. Del testa vzamemo iz hladilnika (ostalo testo pustimo v hladilniku, dokler ga ne potrebujemo) in ga med dvema peki papirjema razvaljamo na debelino 3 - 5 mm. 
7. Z modelčki izrežemo piškote poljubne oblike in piškote postavimo na pekač.
8. Pekač postavimo v pečico. Piškote pečemo 10 - 12 minut (da postanejo piškoti zlato rumene barve).
9. Počakamo, da se piškoti dobro ohladijo, šele nato jih pomočimo v belo čokolado, ki jo predhodno temperiramo.


Temperiranje bele čokolade:

Potrebujemo:
- 200 g bele čokolade
- kuhinjski termometer

1. Belo čokolado razrežemo na manjše (enakomerno velike) koščke. Koščki naj bodo dovolj majhni, sicer se ne bodo stopili, ko bo čokolada dosegla želeno temperaturo.
2. V posodo nalijemo vodo, jo postavimo na štedilnik in jo segrejemo do vretja. Nato ogenj na štedilniku zmanjšamo (na 1) in postavimo nad paro posodo s 150 g čokolade. Pazimo, da se posoda s čokolado ne dotika vode.
3. Čokolado segrevamo do 45 stopinj Celzija in stalno mešamo. Ko doseže želeno temperaturo, posodo s čokolado, ki se je medtem stopila, odstranimo s pare in ji primešamo 50 g čokolade v koščkih. Mešamo, da se koščki čokolade stopijo in da se čokolada ohladi na 25 - 26 stopinj Celzija (čokolada postane gosta).
4. Nato posodo s čokolado ponovno postavimo nad paro in segrevamo do 29 - 30 stopinj Celzija. Čokolada je pripravljena za okrasitev.

Okrasitev piškotov:

Potrebujemo:
- belo čokolado, segreto na 29 - 30 stopinj Celzija
- jedilno barvo (jaz uporabljam Wilton jedilne barve v gelu, v redu so tudi Dr. Oetker barve, ki jih je mogoče dobiti v vseh bolje založenih trgovinah)

1. Odvzamemo nekaj žlic bele čokolade in jo damo v manjšo posodo.
2. Zobotrebec pomočimo v jedilno barvo in jo na rahlo vmešamo v bele čokolado (le toliko, da narišemo z barvo nekaj "črt").
3. Zgornji del piškota pomočimo v belo čokolado. Ko čokolada prekrije piškot, ga vzamemo iz bele čokolade. Piškoti so lahko krhki, zato pazimo, da se ne zlomijo, ko jih vzamemo iz bele čokolade.
4. Ko smo barvo porabili, je z zobotrebcem dodamo več. Ko nam zmanjka bele čokolade, dodamo čokolado. Če se je čokolada medtem ohladila, posodo s čokolado za nekaj sekund ponovno damo nad paro, da doseže 29 - 30 stopinj Celzija, sicer je s čokolado težko delati.
5. Piškote polagamo na peki papir. Pustimo, da se bela čokolada strdi.


Prijetno ustvarjanje in sladkanje,




* Ta objava ni sponzorirana.